Pistolety Glock

Pistolety Glock są ikoną współczesnej krótkiej broni palnej. W bardzo dużym stopniu wpłynęły na obecne konstrukcje broni krótkiej. Wprowadziły na rynek między innymi polimerowe szkielety oraz mechanizm uderzeniowy z częściowym napinaniem sprężyny iglicy. Zastosowane rozwiązania do dziś pozwalają na bezpieczne noszenie naboju w lufie w przypadku konstrukcji bezkurkowych i bez bezpieczników nastawnych. Przez lata przeszły szereg modyfikacji i są produkowane oraz cenione do dzisiaj. Stanowią najbardziej rozpoznawalny i w wielu środowiskach najbardziej popularny model broni.

Pierwsza wersja Glocka 17 (najpopularniejszy model) powstała w 1982 roku, w odpowiedzi na przetarg austriackich sił zbrojnych. Glock wygrał przetarg, a wkrótce ich pistolety weszły do użycia w większości służb mundurowych na całym świecie, zarówno w wojsku, policji, jak i w innych jednostkach.

Pistolety Glock są najpopularniejszą bronią krótką
Pistolety Glock są najpopularniejszą bronią krótką

System Safety Action

Podstawowym założeniem przy konstruowaniu tego pistoletu była możliwość bezpiecznego noszenia naboju w lufie, bez stosowania bezpieczników nastawnych, ani ręcznego odciągania kurka (broń miała być bijnikowa, bezkurkowa). Dotychczasowe konstrukcje nie pozwalały na taki zabieg.

W przypadku mechanizmu spustowego pojedynczego działania (SA) można było nosić broń ze spuszczonym kurkiem. Wówczas, przed oddaniem strzału należało ręcznie odciągnąć kurek, co spowalniało szybkie strzelanie w nagłej sytuacji. Można było też nosić broń z napiętym kurkiem, ale wówczas mechanizm spustowy nie stanowił wystarczającego zabezpieczenia przed nieplanowanym strzałem. Stosowano w takiej sytuacji bezpiecznik nastawny. Przed oddaniem strzału należało go odbezpieczyć.

W przypadku mechanizmu podwójnego działania (DA) sprężyna iglicy nie była napięta podczas noszenia broni. To gwarantowało bezpieczeństwo, ale jednocześnie ściąganie języka spustowego było bardziej kłopotliwe: wymagało dłuższej drogi spustu i większego oporu spustu. Prowadziło to często do zrywania strzałów. Podobny problem występuje w rozwiązaniu hybrydowym (SA/DA) problem był identyczny jak przy podwójnym działaniu, ponieważ przy pierwszym strzale mechanizm działa tak samo, jak przy podwójnym działaniu.

Pistolety Glock miały zupełnie nowe rozwiązanie. Podczas przeładowania broni, kiedy nabój był wprowadzany do komory nabojowej, sprężyna iglicy była napinana, ale tylko częściowo. Było to zbyt słabe napięcie, żeby zbić spłonkę podczas awarii, ale jednocześnie wystarczająco duże, żeby skutecznie zmniejszyć opór języka spustowego. Podczas pracy na języku spustowym mechanizm spustowy napinał do końca mechanizm uderzeniowy, a następnie zwalniał go, powodując aktywację spłonki naboju. Pozwalało to na noszenie naboju w lufie bez dodatkowych zabezpieczeń, przy zachowaniu korzystnej charakterystyki spustu. Opór spustu wynosił 2500 N (około 2,5 kg), co stało się obecnie niepisanym standardem w broni bojowej.

Czym jeszcze wyróżniały się pistolety Glock?

Dodatkowo, zastosowano bezpiecznik iglicy. Zabezpieczał on przed nieplanowanym zwolnieniem napiętej częściowo iglicy (na przykład przy upadku broni). Iglica natrafiłaby w takim przypadku na przeszkodę i nie dosięgnęłaby do spłonki naboju. Przeszkoda ta, nazywana bezpiecznikiem iglicy, jest zdejmowana w końcowej fazie pracy mechanizmu spustowego. W efekcie, tylko ściągnięcie języka spustowego może doprowadzić do oddania strzału. Bezpiecznik iglicy stał się również standardem we współczesnej broni bojowej i obronnej.

Trzecim zabezpieczeniem był bezpiecznik spustowy. Blokował on ruch języka spustowego, jeśli nacisk na język nie był wywierany od przodu pistoletu. Miało to zapobiegać ściągnięciu języka spustowego przez siłę bezwładności podczas upadku pistoletu z większej wysokości. Niektórzy producenci do dzisiaj stosują to rozwiązanie, choć nie wszyscy.

Powyższe rozwiązania były rewolucyjne i wprowadziły konstrukcje broni palnej na zupełnie inny poziom. Przede wszystkim, łatwe stało się noszenie broni w gotowości do oddania strzału. Podstawowym zabezpieczeniem broni było jej umieszczenie w kaburze, która blokowała dostęp do spustu. Po dobyciu pistoletu wystarczyło ściągnąć język spustowy, żeby oddać strzał. Nie były potrzebne żadne inne czynności manualne. Nie była to jednak jedyna rewolucja konstrukcyjna!

Pistolety Glock miały szkielet wykonany z tworzywa sztucznego. Oczywiście, zostały w niego wtopione elementy stalowe, które miały za zadanie wzmocnić konstrukcję. Były to na przykład prowadnice zamka. Jednak przeważająca część szkieletu była plastikowa, dzięki czemu cała broń stała się znacznie lżejsza. To znacznie ułatwiało jej noszenie.

Kolejnym wyróżnikiem była lufa oktagonalna. Rozwiązanie nie było do końca nowe. Tak naprawdę, pierwsze lufy tego typu były znane już przy samych początkach broni palnej, w pierwszych armatach. Wynikało to wówczas z technologii wytwarzania luf. Z czasem jednak, wygodniejsze stało się jej gwintowanie. Pistolety Glock miały dość długo lufę oktagonalna, którą uważano za celniejszą, choć droższą w produkcji. W piątej generacji firma Glock zrezygnowała jednak z tej technologii, na korzyść klasycznych luf gwintowanych.

Pistolety Glock – dane techniczne

  • W pozostałych aspektach pistolety Glock wykorzystywały standardowe rozwiązania. Lufa była ryglowana przez jej przekoszenie w płaszczyźnie- pionowej, z wykorzystaniem komory nabojowej ryglującej się w oknie wyrzutowym łusek.
  • Zamek pistoletu był wykonany ze stali.
  • Mechanizm uderzeniowy był bijnikowy.
  • Mechanizm spustowy nazywano: Safe Action. Obecnie, nazywa się go zazwyczaj częściowym napinaniem iglicy.

Pierwszy model, oznaczony numerem 17, był zasilany nabojem 9×19 Parabellum. Miał dwurzędowy magazynek mieszczący 17 naboi. Długość lufy: 114 mm. Wymiary: 204/138/30 mm. Masa: 910 g (z pustym magazynkiem).

Z czasem powstało znacznie więcej odmian, które różniły się wymiarami, masą, kalibrem, magazynkami i innymi parametrami.

Powstawały też kolejne generacje, w których eliminowano niedociągnięcia konstrukcyjne i problemy ergonomiczne. Kilkakrotnie zmieniano na przykład blok ryglowy, który w pierwszych wersjach często pękał w wyniku zmęczenia materiału. W modelu: Glock 17 wprowadzono 5 generacji, z czego: 3., 4. i 5. są obecnie w ofercie firmy.

Modele pistoletów

  • 17 – wersja pełnowymiarowa zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 18 – wersja samoczynno-samopowtarzalna modelu 17
  • 19 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 20 – wersja pełnowymiarowa, zasilana nabojem 10 mm Auto
  • 21 – wersja pełnowymiarowa, zasilana nabojem .45 ACP
  • 22 – wersja pełnowymiarowa, zasilana nabojem .40 S&W
  • 23 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem .40 S&W
  • 24 – wersja wydłużona, zasilana nabojem .40 S&W
  • 25 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem .380 Auto
  • 26 – wersja subkompaktowa, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 27 – wersja subkompaktowa, zasilana nabojem .40 S&W
  • 28 – wersja subkompaktowa, zasilana nabojem .380 Auto
  • 29 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem 10 mm Auto
  • 30 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem .45 ACP
  • 31 – wersja pełnowymiarowa, zasilana nabojem .357 SIG
  • 32 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem .357 SIG
  • 33 – wersja subkompaktowa, zasilana nabojem .357 SIG
  • 34 – wersja wydłużona, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 35 – wersja wydłużona, zasilana nabojem .40 S&W
  • 36 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem .45 ACP
  • 43 – wersja subkompaktowa, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 45 – wersja pełnowymiarowa, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 47 – wersja wydłużona, zasilana nabojem 9×19 Parabellum
  • 48 – wersja kompaktowa, zasilana nabojem 9×19 Parabellum

Wśród poszczególnych modeli wyróżnia się dodatkowe warianty, które różnią się na przykład wbudowanym kompensatorem podrzutu (oznaczane literą: C), dodatkowo zwiększoną długością broni, albo samej lufy.

Pistolety Glock obecnie

W tej chwili, pistolety Glock wciąż są najbardziej popularną bronią krótką. Dzięki temu powstał naprawdę duży rynek akcesoriów do broni, nieporównywalny z żadnym innym producentem broni. Można znaleźć nie tylko kabury, latarki i kolimatory, ale także kompensatory, wymienne magazynki, szyny spustowe, języki spustowe, przerywacze (tak naprawdę: konektory), przyrządy celownicze, konwersje, powiększone manipulatory i wiele innych. Wiele osób traktuje pistolety Glock jako bazę do dalszych modyfikacji. Dlatego te konstrukcje bywają wybierane między innymi przez sportowców.

Wiele patentów Glocka już wygasło i inni producenci korzystają w swoich konstrukcjach z tych rozwiązań. Mało tego, wiele nowych pistoletów ma rozwiązania lepsze, albo przynajmniej eksponujące inne zalety. Jedno, czego nie można odmówić Glockom, jest popularność akcesoriów dedykowanych do nich.