Manipulatory w pistolecie

Manipulatory w pistolecie, to inaczej wszystkie przyciski, dźwignie, skrzydełka i inne części, którymi operujemy podczas obsługi broni. Możemy mieć różną liczbę manipulatorów. Oprócz oczywistego – języka spustowego, można wymienić następujące.

  • Zwalniacz magazynka służy do wysuwania magazynka z rękojeści. Jest niezbędny, zazwyczaj położony w górnej części rękojeści, z boku. Często istnieje możliwość jego przełożenia na drugą stronę w zależności od tego, która ręka u strzelca jest wiodąca.
  • Zwalniacz zamka służy do przywracania normalnej pozycji zamka po tym, jak zatrzymał się w tylnym położeniu. Zablokowanie takie następuje zawsze, kiedy po strzale (lub po ręcznym ruchu zamkiem) w magazynku nie będzie więcej naboi. Zamiast używać zwalniacza zamka można pociągnąć zamek w tył. Dlatego istnienie tego manipulatora nie jest konieczne.
  • Kurek został omówiony w osobnym artykule: mechanizm uderzeniowy. Występuje nad bobrzym ogonem (inaczej: ostrogą pistoletu). Jego istnienie jako manipulatora nie jest konieczne nawet w przypadku kurkowego mechanizmu uderzeniowego. Mówimy wówczas o kurku zamkniętym lub zakrytym.
  • Zwalniacz kurka służy do zwolnienia napięcia kurkowego mechanizmu uderzeniowego bez oddania strzału. Jego obecność jest bardzo pożądana, jeśli mamy odsłonięty kurek.
  • Bezpieczniki w pistolecie zostały omówiona w osobnym artykule.
  • Manipulator do zdjęcia zamka ze szkieletu broni. Zdejmowanie zamka jest raczej czynnością serwisową, potrzebną podczas czyszczenia broni lub jej naprawy. Teoretycznie, można to realizować poprzez wybicie pinu (sworznia) lub poprzez inny element wymagający prostych narzędzi. Jednak ze względu na bojowy charakter wielu pistoletów należy uwzględnić fakt, że strzelcy będą musieli wykonać pewne prace bez użycia narzędzi, w warunkach polowych.
Manipulatory w pistolecie kompaktowym: spust z bezpiecznikiem spustu, bezpiecznik nastawny, zwalniacz zamka, zwalniacz magazynka i manipulator do zdjęcia zamka ze szkieletu
Manipulatory w pistolecie kompaktowym: spust z bezpiecznikiem spustu, bezpiecznik nastawny, zwalniacz zamka, zwalniacz magazynka i manipulator do zdjęcia zamka ze szkieletu

Które manipulatory są konieczne?

Przy wyborze broni ważne jest to, żeby dostęp do manipulatorów był wygodny, intuicyjny. W broni sportowej powiększa się niektóre z nich, żeby przyspieszyć możliwość ich użycia. W przypadku broni bojowej powiększone manipulatory mogłyby zahaczać o ubrane lub sprzęt, dlatego projektuje się je w taki sposób, żeby były dość płaskie. Dla broni do codziennego noszenia ma to jeszcze większe znaczenie. Tam rezygnuje się czasem ze zbędnych manipulatorów.

Manipulatory w pistolecie dla osób leworęcznych

Większość manipulatorów domyślnie znajduje się z lewej strony pistoletu, żeby ułatwić operowanie nimi za pomocą prawej dłoni. Co mają zrobić osoby leworęczne?

  • Niektórymi manipulatorami nie musimy się przejmować, bo umieszcza się je symetrycznie, na przykład: spust, kurek, bezpiecznik chwytowy, bezpiecznik spustowy.
  • Standardem jest obecnie zwalniacz magazynka z możliwością przełożenia na prawą stronę. Właściciel może w kilka chwil zmienić jego położenie tak, by znajdował się po prawej stronie rękojeści. Dotyczy to jednak głównie współcześnie produkowanych pistoletów.
  • Niestety, zwalniacz zamka rzadko można przekładać. Co prawda, jego używanie nie jest konieczne podczas strzelania, ale skoro producenci broni decydują się na jego umieszczanie, powinni też zadbać o uniwersalność rozwiązania.
  • Bardzo podobnie wygląda sytuacja z bezpiecznikiem nastawnym oraz zwalniacz kurka. Zwykle jest z lewej strony i rzadko da się go przełożyć…
  • Manipulator do zdjęcia zamka ze szkieletu wykorzystuje się podczas prac serwisowych i jego umieszczenie z lewej strony nie powinno stanowić dużego problemu.

Zatem, osoby leworęczne mogą albo szukać modeli, które pozwalają na przełożenie manipulatorów, albo muszą zrezygnować z tych, które nie są konieczne (bezpiecznik nastawny, zwalniacz kurka, zrzut zamka). Nie jest to wesoła sytuacja i producenci powinni uwzględnić ten problem w swoich projektach. NA tym z resztą polega projektowanie uniwersalne.