Język spustowy

Język spustowy jest elementem mechanizmu spustowego i służy do wywołania strzału przez strzelca. Możemy podzielić języki spustowe według kilku kategorii, które prześledzimy w poniższych częściach.

Język spustowy pistoletu P365
Spust pistoletu P365

Do niedawna język spustowy był zwykle lekko zakrzywiony. Przy takim kształcie palec strzelca automatycznie kieruje się w jedno miejsce. Ostatnimi czasy, coraz częściej spotyka się proste języki spustowe. Ich charakterystyczną cechą jest to, że punkt przełamania (czyli moment, w którym aktywują mechanizm uderzeniowy) następuje dokładnie w pozycji pionowej. Oprócz tego, kształt takiego języka spustowego, jak sama nazwa wskazuje, jest prosty.

Prosty język najczęściej spotyka się w pistoletach sportowych. Chociaż, pojawia się też w wersjach bojowych lub przeznaczonych do zastosowań obronnych. Według powszechnej opinii opartej na odczuciach strzelców, zakrzywiony spust wybacza więcej błędów u strzelca. Tymczasem, prosta wersja pozwala na lepszą kontrolę spustu, ale łatwiej jest zerwać strzał.

W większości współczesnych konstrukcji język spustowy jest zamocowany wahliwie do szkieletu pistoletu. W efekcie, ściąganie języka przez strzelca powoduje zmianę kąta ustawienia spustu. Do języka spustowego zaczepiona jest wahliwie szyna spustowa. Punkt jej mocowania dobiera się tak, żeby język spustowy działał na zasadzie dźwigni jednoramiennej.

W niektórych rozwiązaniach konstrukcyjnych, głównie tych starszych, spust poruszał się po linii prostej, będąc zamocowany na sztywno do szyny spustowej. Przykładem może być słynny Colt M1911.

Palec na języku spustowym należy ułożyć w taki sposób, żeby opierał się środkiem ostatniego paliczka. Natomiast ruch palca powinien odbywać się tylko w drugim przegubie. Dzięki temu najłatwiej jest uniknąć zrywania spustu.

Tempo ściągania języka spustowego zależy od rodzaju strzelectwa. W strzelectwie statycznym jest on ściągany poprzez powolne zwiększanie siły nacisku, aż do przełamania spustu. Proces ten trwa kilka sekund (w strzelectwie statycznym). W przypadku strzelectwa dynamicznego proces ten trwa kilka dziesiątych sekundy.

Po przełamaniu spustu można cofnąć język spustowy do pozycji początkowej, albo cofnąć go częściowo, do momentu wyczuwalnego kliknięcia. Punkt kliknięcia nazywa się resetem spustu i oznacza pozycję języka, w której mechanizm spustowy i mechanizm uderzeniowy są gotowe do kolejnego strzału. Od tego momentu można znowu ściągać spust i oddać kolejny strzał. Reset spustu często wykorzystuje się w strzelectwie dynamicznym, szczególnie przy dubletach i wielostrzałach.

Na języku spustowym często montuje się bezpiecznik spustowy. Dzięki niemu bez oparcia palca o język nie jest możliwe ściągnięcie spustu. Ma to zapobiegać przypadkowym strzałom wynikającym na przykład z zahaczenia końcówką spustu o wystający element.

Spust, zarówno język jak i cały mechanizm, nie jest istotną częścią broni w rozumieniu Ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. To oznacza, że na jego zakup nie jest potrzebne pozwolenie na broń, a wymianę lub modyfikację można przeprowadzać nawet samodzielnie.