Beretta 92
Beretta 92 jest jednym z najbardziej znanych pistoletów na całym świecie. W 1979 roku została przyjęta do uzbrojenia armii Stanów Zjednoczonych, zastępując tym samym Colta M1911. Między innymi dzięki temu pistolet ten wszedł do popkultury i na wiele lat stał się ikoną krótkiej broni palnej. Z czasem miejsce to zajął Glock.
Oznaczenia i warianty
- Pierwowzór konstrukcji powstał już w 1951 roku, pod nazwą: Model 1951 Brigadier.
- W latach 70 rozpoczęto natomiast prace nad modyfikacją konstrukcji i w 1976 roku powstał pierwszy pistolet sygnowany nazwą Beretta 92.
- W 1977 roku powstała pierwsza modyfikacja z oznaczeniem 92S, w której broń wyposażono w charakterystyczny skrzydełkowy bezpiecznik nastawny, który znalazł się na zamku pistoletu (wcześniej był na szkielecie). Obecnie, wielu użytkowników krytykuje jednak takie rozwiązanie.
- W 1979 roku, ze względu na wymagania armii USA powstał wariant 92SB, wyposażony w obustronną dźwignię bezpiecznika.
- Po kolejnych modyfikacjach Beretta uzyskała oznaczenie: 92SB-F, które z czasem zaczęto oznaczać jako: 92F. Ten wariant w produkcji dla armii funkcjonował pod nazwą Beretta M9.
- W wersji 92G bezpiecznik nastawny nastawny był tylko zwalniaczem kurka.
- W wojsku odnotowano wypadki polegające na pękaniu zamka w miejscu, gdzie materiał był najcieńszy. Skutkowało to ranieniem żołnierzy, ponieważ w tył rozpędzony zamek pękał i jego tylna część wypadała z szyn, uderzając w strzelca. Po modyfikacji w zakresie tego zagrożenia broń uzyskała nazwę 92FS. Zamek nie mógł już zsuwać się z szyn prowadzących. Jest to obecnie najbardziej rozpoznawalna wersja Beretty 92.
- W 1992 roku powstała wersja 92D, w której mechanizm spustowy był wyłącznie podwójnego działania.
W kolejnych latach pojawiały się także inne modyfikacje, między innymi przystosowanie do nabojów: .40 S&W, 7,56 mm Parabellum, 9 mm IMI, wersje sportowe (z regulowanymi przyrządami celowniczymi), albo wersje kompaktowe.
Obecnie, Berettę 92FS produkuje firma Taurus pod nazwą PT92. Pojawiają się też klony Beretty, bardziej lub mniej nawiązujące do klasycznej konstrukcji. Wśród nich warto wymienić: Beretta 92X Performance, pistolet sportowy.
Dane techniczne pistoletu Beretta 92
- Pistolet współpracuje z nabojem 9×19 Parabellum. W magazynku mieści się 15 naboi.
- Zasada działania opiera się na krótkim odrzucie lufy. Lufa jest więc ryglowana, ale nie przez jej przekoszenie w płaszczyźnie pionowej (tak jak w Colcie M1911, albo w większości współczesnych pistoletów). Lufa porusza się tylko w tył, a specjalna zapadka odryglowuje ją z zamka. Pozwala to na ograniczenie luzów w montażu lufy i przekłada się na wzrost celności broni.
- Szkielet pistoletu Beretta 92 jest wykonany ze stopu aluminium, co nadaje mu dość dużą masę (955 g). Przekłada się to na słabo odczuwalny podrzut. Z tego względu pistolet jest ceniony nawet współcześnie przez sportowców.
- Stalowy zamek ma charakterystyczne, olbrzymie okno wyrzutowe, zajmujące ponad połowę długości zamka. Nie możliwe są w efekcie niektóre rodzaje zacięć broni, takie jak „fajka”.
- W broni znajduje się kurkowy mechanizm uderzeniowy. W późniejszych wersjach zastosowano w nim dzieloną iglicę, które pozwalała na bezpieczny zrzut kurka bez oddawania strzału.
- Na zamku umieszczono manipulator skrzydełkowy, który pełni funkcję bezpiecznika nastawnego oraz zrzutu kurka. W niektórych wersjach był on tylko zrzutem kurka. Wielu użytkowników skarży się, że przy takim usytuowaniu, podczas szybkiego przeładowania broni można niechcący zabezpieczyć pistolet.
- Z lewej strony znajduje się też zrzut zamka.
- Do rozkładania broni służą dwa manipulatory, umieszczone po obu stronach zamka. Należy aktywować je jednocześnie.
- Zwalniacz magazynka znajduje się z boku rękojeści, w pobliżu kabłąka. We wcześniejszych wersjach umieszczono go jednak w tylnej części rękojeści, co było dość nietypowym rozwiązaniem.
- Spust jest pojedynczego lub podwójnego działania (SA/DA). Po zrzuceniu kurka spust automatycznie wchodzi w tryb podwójnego działania. Wielu użytkowników chwali sobie charakterystykę spustu, szczególnie w przypadku pojedynczego działania.
- Charakterystycznym rozwiązaniem jest też wysoko umieszczona górna część magazynka wewnątrz broni. Dzięki temu wślizg naboju do komory nabojowej jest bardzo krótki.
- Wymiary pistoletu: 217/137/39 mm, długość lufy: 125 mm, a masa: 955 g.