Colt M1911
Colt M1911 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych pistoletów na świecie, przez wiele lat będący wyposażeniem armii amerykańskiej. Został zaprojektowany przez Johna Browninga, który pracował dla firmy Colt.
Historia powstania
Wcześniej, do zastosowań wojskowych używano rewolwerów. Nie istniały bowiem pistolety automatyczne, które pozwalałyby na oddawanie większej liczby strzałów w krótkim czasie. Dlatego, rewolwery miały zdecydowaną przewagę nad pistoletami. Warto dodać, że pistolet automatyczny to taki, który ma automatykę. Wykorzystuje ona część gazów prochowych z wystrzału do przeładowania broni, czyli usunięcia pustej łuski z komory nabojowej i umieszczenia nowego naboju podawanego przez magazynek.
John Browning skonstruował pierwowzór pistoletu automatycznego w 1892 roku. Przez kolejne lata powstawały następne prototypy, testowane przez wojsko. Gotowa wersja pistoletu powstała w 1911 roku, stąd nazwa: Colt M1911 (litera: M oznacza: model).
W założeniu, pistolet miał być bronią boczną kawalerzystów. Stąd między innymi wymaganie, żeby jeździec na koniu mógł jedną ręką obsłużyć broń (w tym dezaktywować bezpiecznik nastawny). Miał też strzelać pociskiem o średnicy co najmniej 0,45 cala. Z czasem pistolety przyjęły się wśród innych żołnierzy, a nawet zdobyły popularność wśród cywili.
W czasie II wojny światowej pistolet ten wykorzystywano również w Polsce, przez oficerów, podoficerów, a także przez niektóre oddziały partyzanckie.
Cechy konstrukcyjne pistoletu Colt M1911
- Colt M1911 wykorzystuje nabój .45 ACP (czyli: Automatic Colt Pistol). Kaliber 0,45 cala zapewnia bardzo dobre właściwości obalające.
- Zasada działania pistoletu przyjęła się do tego stopnia, że wykorzystuje się ją do dzisiaj we współcześnie produkowanej broni. Ciśnienie gazów prochowych powoduje przesunięcie zamka w tył. Łuska jest wówczas usuwana przez mechanizm wyrzutowy. W czasie ruchu powrotnego zamka napina się mechanizm uderzeniowy, pobierany jest nabój z magazynka i umieszczany w komorze nabojowej. Zobacz artykuł: Zasada działania pistoletu.
- Colt M1911 wykorzystuje mechanizm krótkiego odrzutu lufy. Lufa rygluje się przez jej przekoszenie w płaszczyźnie pionowej. Co ciekawe, do jej przekoszenia służy wahliwy łącznik, a nie broda lufy, jak we współczesnych pistoletach. Do ryglowania lufy w zamku służą natomiast pionowe występy w górnej części lufy, a nie komora nabojowa ryglująca się w oknie wyrzutowym. Są to jednak drobne różnice względem dzisiejszej broni.
- Pistolet wykorzystuje kurkowy mechanizm uderzeniowy. Kurek można napiąć ręcznie, albo poprzez ruch zamka w tył (przeładowanie broni).
- Mechanizm spustowy jest pojedynczego działania. Oznacza to, że ściąganie języka spustowego nie powoduje napięcia mechanizmu uderzeniowego. Nosząc pistolet z nabojem w komorze, gotowy do strzału, trzeba więc mieć cały czas napięty kurek.
- Do zapewnienia bezpieczeństwa takiego noszenia broni stosuje się bezpiecznik nastawny. Użytkownicy chwalą sobie wygodę jego przełączania.
- Dodatkowo, Colt M1911 został wyposażony w bezpiecznik chwytowy, umieszczony w tylnej części rękojeści. Dezaktywacja bezpiecznika następuje przy poprawnym chwyceniu broni.
- Język spustowy porusza się w charakterystyczny sposób: w linii prostej, razem z szyną spustową. Nie porusza się wahliwie, jak w większości współczesnych konstrukcji.
- Magazynek jest jednorzędowy i mieści 7 naboi. To niewiele jak na dzisiejsze standardy, ale przewyższało standardy rewolwerów z sześcioma komorami. W pistolecie można też nosić dodatkowy, ósmy nabój w komorze nabojowej. Użycie dwurzędowego magazynka byłoby niemożliwe przy tak dużym naboju. Rękojeść pistoletu byłaby zbyt szeroka.
Dane techniczne pistoletu
- Nabój: .45 ACP
- Kaliber: 0,45 cala, czyli 11,43 mm
- Długość lufy: 5 cali, czyli 127 mm
- Długość pistoletu: 222 mm
- Wysokość pistoletu: 133 mm
- Masa: 1,1 kg
- Pojemność magazynka: 7 naboi
Odmiany pistoletu Colt M1911
W 1926 roku wprowadzono drobne modernizacje. W efekcie powstał model: Colt M1911A1. Tak naprawdę, to ten wariant jest najbardziej popularny dzisiaj.
Bazuje na nim wiele współczesnych konstrukcji wytwarzanych przez producentów na całym świecie. Już dawno wygasły bowiem zastrzeżenia patentowe do rozwiązań konstrukcyjnych.
Dzisiaj, z uwagi na olbrzymią rozpoznawalność, pistolet ten jest kupowany przez kolekcjonerów, a także przez niektórych sportowców. Ci ostatni wykorzystują nieraz najrozmaitsze modyfikacje.
Colt M1911 doczekał się też modyfikacji kalibru oraz wymiarów zewnętrznych. Można spotkać te pistolety w kalibrze 9×19 Parabellum, a nawet .22 Long Rifle. Są też wersje z krótką lufą i chwytem, przeznaczone do łatwego noszenia na co dzień. Dzięki popularności części i akcesoriów, można składać sobie tę broń samemu, zamawiając poszczególne elementy według własnego uznania i gustu.