Jak nosić broń?

W świetle prawa cywilni posiadacze broni powinni nosić ją w kaburach umieszczonych blisko ciała (nie w plecaku lub walizce), w sposób jak najmniej widoczny. Więcej na ten temat podejścia prawniczego znajdziesz w tekście: Skryte noszenie broni. W tym artykule skupimy się natomiast na pytaniu, jak nosić broń w praktyce: w sposób wygodny i w miarę możliwości niewidoczny dla innych osób.

Mały pistolet ułatwia odpowiedź na pytanie: jak nosić broń
Mały pistolet ułatwia odpowiedź na pytanie: jak nosić broń

Zwykle broń nosi się w kaburze umieszczonej na pasie. Ze względu na sposób i miejsce mocowania do pasa wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów kabur. Zanim je wymienimy, warto zaznaczyć, że istnieją różne sposoby noszenia broni:

  • w kaburze pod pachą,
  • w torbie typu nerka,
  • na kostce,
  • w kieszeni,
  • klasycznie: na pasie.

Swego czasu, dość popularnym sposobem noszenia pistoletów i rewolwerów było ich umieszczenie pod pachą. Istniały do tego dwa rodzaje kabur: pionowa i pozioma, ze względu na ułożenie lufy broni. Obecnie, niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, choć wciąż może się ono okazać wygodne w przypadku noszenia luźniejszych marynarek. Niewątpliwie wpływ na możliwości, jak nosić broń, ma moda i typowy dobór ubrań.

Torba typu nerka może być zespolona z kaburą. Można ją wówczas nazwać kaburą noszoną na pasku, ale obudowaną torbą, która zakrywa pistolet. Podstawową wadą tego rozwiązania jest fakt, że tego typu torbach stosuje się miękkie kabury wykonane z materiału. To nie jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie broni. Twarda kabura (z grubej skóry lub z kydexu) uniemożliwia ściągnięcie języka spustowego przed wyjęciem pistoletu na zewnątrz. Pokrowiec z płótna nie gwarantuje takiej ochrony.

Złym pomysłem jest broń noszona na kostce. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że w krytycznej sytuacji, kiedy walka toczy się o każdy ułamek sekundy, musimy wydobyć broń z nogawki spodni. Stajemy na jednej nodze, podwijamy nogawkę, balansujemy, żeby nie stracić równowagi i w tym czasie próbujemy wyczuć dłonią rękojeść pistoletu… Jeśli nie chcemy grać następcy Jasia Fasoli, nie polecam takiego rozwiązania.

Oczywiście nie mam na myśli broni trzymanej luzem w kieszeni. Istnieją specjalne kabury do tego celu. Niestety mają dwie wady. Są zwykle miękkie, więc nie chronią odpowiednio spustu. Ponadto, do takiej kabury zmieścimy tylko najmniejsze z najmniejszych modeli pistoletów. Zwykle, nie strzelają one nawet klasyczną amunicją 9×19 mm Parabellum, ale znacznie słabszą. Ich wybór jako broń obronna nie zawsze jest najlepszym z możliwych.

Pierwszą rzeczą, o której musimy zdecydować w przypadku broni na pasie jest miejsce jej umieszczenia na obwodzie pasa. Istnieje kilka rozwiązań.

  • Na godzinie 3 – jest to najbardziej klasyczne rozwiązanie (dla strzelców praworęcznych), wygodne przy chodzeniu i przy dobyciu broni. Mniej wygodne podczas jazdy samochodem.
  • Na godzinie 4-5 – to nieznaczna modyfikacja powyższego rozwiązania w celu zwiększenia wygody w samochodzie.
  • Na godzinie 9 – jest równie wygodne w noszeniu, jak na godzinie 3. Rękojeść pistoletu skierowana jest do przodu, co niektórym strzelcom pomaga w szybkim chwyceniu broni. Niestety, w wielu sytuacjach strzelectwa obronnego trzymanie broni po przeciwnej stronie niż ręka dominująca nie jest zalecane
  • Na godzinie 5-6 – bywa wygodne w noszeniu. Łatwość i szybkość dobycia zależy od ubrań, które wówczas mamy na sobie.
  • Na godzinie 12, czyli z przodu – tak zwany appendix carry. Wiele osób chwali sobie takie rozwiązanie jako bardzo wygodne i szybkie przy dobyciu. Niestety, lufa jest wówczas skierowana w pobliże naszej tętnicy udowej, co samo w sobie może być niekomfortowe dla strzelców.

Jeśli zastanawiamy się, jak nosić broń na pasie, trzeba odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno pytanie: po której stronie pasa ma się znajdować pistolet? Są tylko dwa rozwiązania.

  • Po stronie wewnętrznej – tak zwane IWB (ang. Inside Waist Belt). Oznacza to, że kabura znajduje się również po wewnętrznej stronie spodni. Owszem, warto mieć wówczas spodnie o jeden rozmiar szersze. Zaletą jest niemal całkowita niewidoczność broni. Jej dolna część jest w spodniach, a górna chowa się pod koszulą. Istnieją nawet specjalne odmiany kabur, które pozwalają na wpuszczenie koszuli pomiędzy kaburę a spodnie. Wadą jest mniejsza wygoda (kabura zawsze trochę uwiera) oraz wolniejsze dobywanie broni.
  • Po stronie zewnętrznej – tak zwane IWB (ang. Outside Waist Belt). W takim przypadku noszenie broni jest wygodniejsze (nie uwiera) i pozwala na szybsze dobycie. Jednak przydaje się dłuższe i luźniejsze okrycie wierzchnie, żeby zakryć dolną część kabury.

Stosuje się obecnie dwa materiały.

  • Kydex – bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne formowane plastycznie. Może być uformowane nawet w technologii produkcji jednostkowej do nietypowych modeli broni. Stanowi dobre zabezpieczenie dla spustu broni. Ze względu na twardość, może być niewygodna.
  • Skóra – jej sztywność, a co za tym idzie: bezpieczeństwo, zależy od grubości i jakości skóry. Zwykle jest uznawana za wygodniejsze rozwiązanie, ale nie sprawdzi się w każdym rozwiązaniu.

Pewnym kompromisem są kabury hybrydowe, typu IBW. Od spodniej strony mają skórę, a z wierzchu kydex. Łączą dzięki temu bezpieczeństwo i wygodę.

Dla porządku można wymienić jeszcze kabury płócienne (o kontrowersyjnym poziomie bezpieczeństwa) oraz plastikowe (mało trwałe, zawodne).

Przykład kabury hybrydowej, wewnętrznej (IBW)
Przykład kabury hybrydowej, wewnętrznej (IBW)

Zwykle stosuje się trzy rodzaje zabezpieczeń, które chronią broń przed wypadnięciem z kabury.

  • Przycisk na kaburze – żeby wyjąć pistolet, trzeba nacisnąć przycisk palcem wskazującym. Zdarzały się wypadki, w których niedbałe użycie takiego rozwiązania prowadziło do niecelowego strzału, ponieważ palec ześlizgiwał się z przycisku prosto na język spustowy.
  • Osłona zakrywająca broń – żeby wyciągnąć pistolet trzeba odchylić osłonę. Istnieją różne mechanizmy odblokowania osłony. Takie rozwiązanie wyraźnie spowalnia jednak dobycie broni. Bywa stosowane głównie przez służby mundurowe, które noszą broń odsłoniętą. Osłona chroni wówczas przed wyjęciem broni przez nieupoważnione osoby.
  • Mocowanie na wcisk – pistolet wchodzi do kabury na wcisk. Zwykle specjalną śrubą można regulować retencję (ścisk) kabury. W przypadku broni noszone w sposób skryty takie rozwiązanie bywa zazwyczaj wystarczającym zabezpieczeniem.