Pierwszy pistolet

Jeśli chcesz wybrać pierwszy pistolet, musisz bardzo dobrze wiedzieć, do czego ma służyć. W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się kilku typowym zastosowaniom pistoletów i ich cechom szczególnym.

Pierwszy pistolet musi się podobać!
Pierwszy pistolet musi się podobać!

Pierwszy pistolet do sportu

Tutaj napotykamy drobny problem, ponieważ w obrębie sportu strzeleckiego istnieje wiele rodzajów strzelectwa, a w każdym z nich wiele konkurencji sportowych. Wymieńmy choć dwa.

  • Strzelectwo sportowe. Tym mianem określa się zwykle konkurencje olimpijskie i im pokrewne. Strzelec stoi zwykle bokiem do tarczy i trzyma pistolet jedną ręką. W pistoletach dominuje (bardzo słaba) amunicja bocznego zapłonu. Rękojeści są wyżłobione w charakterystyczny sposób, żeby wpasować się w dłoń. Magazynki mieszczą niewiele naboi, a zdarzają się też konstrukcje jednostrzałowe. Lufy są długie, podobnie jak linie celownicze (odległość od muszki do szczerbinki). Wszystko zoptymalizowane jest pod precyzję strzału.
  • Strzelectwo dynamiczne odwzorowuje natomiast rzeczywiste sytuacje bojowe lub obronne. Często robi to jednak w niedoskonały sposób, dopuszczając na przykład konstrukcje broni, które nie miałyby racji bytu w prawdziwych warunkach. Dominują wielkie, ciężkie pistolety, które łatwo opanować podczas strzelania. Wykorzystują naboje 9 mm lub większe. Często mają zmodyfikowane rękojeści, powiększone manipulatory, odciążone spusty i specjalne przyrządy optyczne.

Przy wyborze pistoletu do sportu ważne są wytyczne organizatorów zawodów, na przykład IPSC. Nazywa się je nieraz klasami sprzętowymi, które opisują dopuszczalne wymiary i modyfikacje broni. Pierwszy pistolet warto więc wybierać, mając świadomość, jakie wymagania formalne będzie musiał spełnić.

Pierwszy pistolet do noszenia

Na ten temat napisałem oddzielny artykuł: Jaki pistolet do noszenia? Dlatego w tym miejscu streszczę tylko, że parametry broni powinny pozwalać na łatwe noszenie na co dzień. Ważne jest, żeby pistolet nie ciążył nam na pasku i nie odznaczał się za bardzo pod ubraniem (obowiązuje nas skryte noszenie broni). Zapominamy więc o pełnowymiarowych konstrukcjach na stalowym szkielecie. Wybieramy subkompakt, który dobrze leży nam w dłoni i w miarę możliwości minimalizuje podrzut.

Zastosowania bojowe

Jeśli dołączymy do jakiejś jednostki mundurowej, zostaniemy wyposażeni w odpowiednią (mniej lub bardziej) broń i problem wyboru pistoletu zniknie. Jeśli jednak ktoś chciałby trenować strzelectwo bojowe, trzeba wyposażyć się samemu w pierwszy pistolet.

Na temat pistoletu bojowego również zachęcam do oddzielnego artykułu: Pistolet bojowy. W skrócie, jest to konstrukcja pełnowymiarowa, ale zwykle dość lekka. Obecnie wykorzystuje się szkielety z tworzywa sztucznego, albo broń modułową z plastikowymi modułami chwytu. Magazynki mają mieć możliwie największą pojemność, a przyrządy celownicze: najprostsze mechaniczne, bez światłowodów trytowych źródeł światła lub innych awaryjnych elementów. Dominują konstrukcje bezkurkowe, jako prostsze w obsłudze i mniej awaryjne. Manipulatory są małe, niewystające, żeby nie zahaczały o ubranie lub inne elementy. Zaleca się stosowanie latarki na broni. Spust powinien być dość ciężki (zwykle około 2500 N). Broń powinna być ponadto wyposażona w bezpiecznik wewnętrzny iglicy oraz w mechanizm uderzeniowy pozwalający na bezpieczne noszenie naboju w lufie.

Obrona domu

Broń do obrony miru domowego z założenia różni się od broni noszonej w kaburze. Ta pierwsza może być duża, ponieważ nigdzie jej nie nosimy. Niektórzy polecają do takiego celu broń gładkolufową, czyli strzelby. Ma to sens. Już sam dźwięk przeładowania kojarzy się bardzo „filmowo” z obroną domu. Pistolet może się jednak okazać równie dobrym wyborem. Będzie przede wszystkim bardziej poręczny podczas poruszania się wewnątrz domu, czyli tak zwanego przeszukiwania pomieszczeń (jeśli usłyszymy włamywaczy w domu i będziemy chcieli ich zlokalizować).

Jakie cechy powinien mieć taki pistolet? Myślę, że byłoby to połączenie cech broni sortowej i bojowej. Z pewnością stawiałbym na dużą konstrukcję, z dużą pojemnością magazynka. Pistolet może być ciężki, na metalowej ramie, co ułatwi opanowanie podrzutu. Może być również wyposażony w kompensator. Dobrze sprawdzi się też latarka na szynie akcesoryjnej. Przyrządy celownicze mogą być zarówno mechaniczne, jak i optyczne (kolimator). Do tej pory wymieniałem cechy broni sportowej. Zrezygnowałbym jednak z powiększonych manipulatorów, które mogą łatwo zaczepić o ubranie, o co nie trudno w stresie. Spust powinien mieć natomiast charakterystykę taką, jak broń bojowa lub obronna. Inaczej mówiąc, powinien być dość ciężki (od 2500 do 3000 N). Zapobiegnie to przypadkowym strzałom. Broń powinna być też wyposażona w bezpiecznik iglicy, co nie jest tak oczywiste w broni sportowej.

Więcej na temat obrony domu można znaleźć w artykule: Broń do obrony miru domowego.

Pistolet do rekreacji

To jest z kolei otwarte pole do popisu dla naszych nietypowych zachcianek. Właśnie tutaj dobrze sprawdzą się konstrukcje, które przemilczeliśmy w poprzednich punktach. Broń do rekreacji ma być ciekawa i dawać dużo przyjemności w czasie strzelania. Nie musi mieć sensu, ani być przeznaczona do konkretnego zastosowania. Dobrze sprawdzą się rewolwery w kalibrze .44 Magnum, albo w jeszcze większych. Nie od rzeczy będzie też Desert Eagle, albo inne wynalazki.

Niektórzy zbierają sobie z kolei całą kolekcję broni historycznej, albo współczesnej, która ma przedstawiać przegląd wybranych cech konstrukcyjnych. Wybierając pierwszy pistolet w tym stylu musimy przestrzegać tylko jednej reguły. Dana konstrukcja broni musi nam się podobać…

Jaki powinien być pierwszy pistolet?

Wybierając pierwszy pistolet, musimy wyzbyć się myślenia, że jeden egzemplarz przyda nam się do wszelkiej maści zastosowań. Jak widać, każde zastosowanie rządzi się swoimi prawami. Nie ma sensu próbowanie zaspokojenia różnych potrzeb za pomocą jednego rozwiązania.

Wyjątkiem od tej reguły może być broń modułowa. Do jednostki centralnej (nazywanej oficjalnie szkieletem) możemy dokupić różne zamki, lufy, obudowy (moduły chwytu), magazynki, przyrządy celownicze oraz najróżniejsze akcesoria. Jeśli chcemy mieć pistolet uniwersalny, możemy pójść w tę stronę. Co ważne, przy zakupie każdej dodatkowej lufy lub zamka tracimy dodatkową promesę, dokładnie tak, jakbyśmy kupowali dodatkową jednostkę broni. Lufa oraz zamek są bowiem istotnymi częściami broni.