Pistolet czy rewolwer?
Wybierając swoją pierwszą (lub kolejną) broń krótką, często stajemy przed dylematem: pistolet czy rewolwer? Oczywiście, większość ludzi (szczególnie w Europie) wybiera pistolet. Ponadto, służby mundurowe używają pistoletów. To są fakty, ale czy to oznacza, że pistolet jest zawsze najlepszym wyborem?
Najważniejsze pytanie, które trzeba sobie zadać przed wyborem brzmi: do czego potrzebuję tej broni? Decyzja będzie się zmieniać od naszej odpowiedzi na to pytanie.
Pistolet czy rewolwer – podstawowe różnice
Obydwie konstrukcje mają szkielet, rękojeść, lufę, mechanizm spustowy, mechanizm uderzeniowy i przyrządy celownicze. W obydwu przypadkach praca na języku spustowym powoduje aktywację mechanizmu uderzeniowego, który zbija spłonkę naboju. Wówczas, pocisk przemieszcza się z komory nabojowej do lufy i zostaje wystrzelony. Różnica tkwi w sposobie przechowywania naboi oraz w sposobie ich podawania do komory nabojowej.
W pistolecie naboje znajdują się w magazynku, który umieszcza się w rękojeści. Stamtąd automatyka broni podaje kolejne naboje do komory nabojowej, która jest trwale połączona z lufą. Żeby kolejny nabój mógł trafić do komory, mechanizm wyrzutowy musi wcześniej usunąć z niej łuskę z poprzedniego naboju.
W rewolwerze naboje są przechowywane w bębnie umieszczonym za lufą. Otwory w bębnie stanowią komory nabojowe. Naboje nie są więc automatycznie przemieszczane do komory nabojowej, ale tkwią w swoich komorach cały czas. Mechanizm spustowy oprócz aktywowania mechanizmu uderzeniowego powoduje obrót bębna, ustawiając kolejne komory nabojowe na wprost lufy.
Powyższe różnice wiążą się z określonymi wadami i zaletami każdego rozwiązania.
Zalety pistoletu
- W magazynku możemy zmieścić wiele naboi. Ogranicza nas właściwie tylko wymiar pionowy pistoletu. Popularne są magazynki dwurzędowe, które mieszczą w rękojeści po 17 naboi lub więcej. Jeśli nie przeszkadza nam, że magazynek wystaje z rękojeści, możemy mieć w nim nawet 30 naboi, albo zastąpić go magazynkiem bębnowym, w którym zmieścimy 50 naboi.
- Jeśli nawet używamy mniejszego magazynka, możemy go bardzo szybko wymienić. Doświadczonym strzelcom zajmuje to około 2-3 sekund.
- Wymiary pistoletu sprawiają, że jest on łatwy do tak zwanego skrytego noszenia (w kaburze, pod ubraniem). Szczególnie ważna jest szerokość broni, która w tym przypadku oscyluje w granicach 3 centymetrów.
- Automatyka broni, w szczególności ruchomy zamek i lufa, przejmują część odrzutu pistoletu. Dzięki temu odrzut jest mniej odczuwalny przez strzelca.
- W większości konstrukcji automatyka broni podczas strzału napina (całkowicie lub częściowo) mechanizm uderzeniowy. Dzięki temu mechanizm spustowy może pracować lżej, ponieważ nie musi wykonywać całej pracy napinania sprężyny iglicy (lub kurka). Zmniejsza to prawdopodobieństwo zrywania strzału.
- Konstrukcja zamka pozwala na względnie dobre uszczelnienie broni, zmniejszając prawdopodobieństwo przypadkowego zabrudzenia i unieruchomienia mechanizmów.
Wady pistoletu
- Nie ma możliwości stosowania zbyt dużych naboi, w szczególności zbyt długich. Muszą się bowiem zmieścić w rękojeści, a zbyt duże naboje spowodują, że obwód rękojeści będzie trudny do uchwycenia przez strzelca.
- Automatyka broni jest podatna na awarie, tak zwane zacięcia broni. Niektóre z nich (na przykład SQUIB) mogą być naprawdę niebezpieczne zarówno dla broni, jak i dla strzelca.
Zalety rewolweru
- Nie ma ograniczeń odnośnie do wielkości naboi, w szczególności ich długości. Dzięki temu w rewolwerach znajdujemy choćby słynne naboje .44 Magnum lub jeszcze większe.
- Mechanizmy rewolweru nie są podatne na typowe zacięcia. Jedynym zacięciem jest niewypał naboju. Nawet wówczas nie trzeba podejmować specjalnych działań (odciągać zamka i usuwać niewypału z komory nabojowej). Wystarczy ponownie ściągnąć język spustowy.
- Rewolwer ma w sobie coś hipnotyzującego. Trudno to wyjaśnić, ale stalowa konstrukcja, obracający się bęben, widoczny kurek… To wszystko sprawia wrażenie solidności konstrukcji połączonej z prostotą, która daje przyjemność użytkowania.
Wady rewolweru
- W bębnie mamy ograniczoną liczbę naboi, zwykle do 6-7. W przeciwnym razie wymiary bębna byłyby absurdalne.
- Nie ma magazynka, który da się szybko wymienić. Naboje wkładamy pojedynczo lub za pomocą ładowarki, ale jest to zdecydowanie wolniejszy proces niż w przypadku pistoletu. Ewentualna wymiana całego bębna również jest bardziej skomplikowana od wymiany magazynka.
- Komory nabojowe znajdują się w bębnie i zawsze istnieje pewna szczelina między nimi, a lufą. Do powoduje przedmuchy gazów, które zmniejszają energię pocisku, a ponadto przy nieumiejętnym trzymaniu rewolweru mogą skutkować oparzeniem palców.
- Mechanizmy w rewolwerze są podatne na zabrudzenie piachem lub błotem, co może prowadzić do unieruchomienia broni.
Co jest więc lepsze: pistolet czy rewolwer?
Bądź tu teraz mądry i wybierz… pistolet czy rewolwer? Służby mundurowe wybierają pistolety ze względu na możliwość prowadzenia ognia. Mniejsze naboje powodują mniejszy odrzut i podrzut pistoletu, co pozwala na szybsze i precyzyjne strzelanie. Jeśli połączymy to z większą liczbą naboi, prowadzenie ognia z pistoletu staje się zdecydowanie bardziej wydajne.
Jeśli jednak nie wybieramy broni do służby, ale do ochrony osobistej, prawdopodobnie nie potrzebujemy tak dużej ilości amunicji. Co prawda, nie potrzebujemy też prawdopodobnie wielkich naboi, ale są też rewolwery na nieco mniejszą amunicję. Jeśli mamy pomysł, jak nosić rewolwer (który będzie jednak wyraźnie szerszy od pistoletu), możliwe, że będzie to dobry wybór. Wszystko zależy od upodobań, choć w Europie większość cywili wciąż wybiera pistolet.
Sytuacja jest trochę inna w Stanach. W niektórych rejonach zaleca się noszenie broni na wierzchu, więc nie ma problemu z jej ukryciem. Ponadto, jest tam dozwolone polowanie z użyciem rewolwerów i tutaj zaczynają się przydawać naboje do potężnych kalibrów.
Jeszcze inaczej będzie wyglądała sytuacja przy strzelaniu rekreacyjnym. Nawet w Europie mogą się dobrze sprawdzać rewolwery. Przydaje się tutaj ich niepodważalny wdzięk.
W strzelectwie sportowym królują pistolety, ale niektóre konkurencje dopuszczają użycie rewolwerów, choćby w strzelectwie dynamicznym PiRO (Pistolet i Rewolwer Obronny).