Jaki prezent dla strzelca?

Kiedy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, większość ludzi zyskuje nowy problem: co kupić rodzinie, znajomym, a także ludziom, których widzimy zwykle raz w roku, pechowo właśnie w Święta. Wytężamy wtedy naszą pamięć, myśląc: czym oni się ostatnio interesowali? Jeśli nic nie wymyślimy, wiadomo, że wybór padnie na kolejny krawat, skarpetki, albo inny powerbank… Na szczęście czasami zdarza się, że ktoś ma ciekawe hobby. W tym artykule pomyślimy, jaki prezent wybrać dla strzelca?

Jaki prezent dla strzelca wybrać pod choinkę?
Jaki prezent dla strzelca wybrać pod choinkę?

Zakładam, że jeśli czytasz ten artykuł, to sam/sama nie interesujesz się strzelectwem. Jeśli strzelacie razem i spędzacie długie godziny na strzelnicy, prawdopodobnie nie potrzebujesz czytać moich porad zakupowych. Sytuacja się komplikuje, jeśli strzelectwo jest dla nas „czarną magią”, a jednak chcemy wykombinować jakiś prezent z związany z tym hobby.

  1. Zacznijmy od najgorszego: zakup broni. Jeśli sam/sama nie masz pozwolenia na broń, zakup broni i tak nie jest możliwy. Bez odpowiednich uprawnień w sklepie z bronią można jedynie pooglądać różne konstrukcje. Całe szczęście! Bo większość strzelców jest bardzo wybredna, jeśli chodzi o broń. Gdyby ktoś próbowałby podarować nam jakiś model broni, jest bardzo mała szansa, że trafi w gust.
  2. Sytuacja komplikuje się w przypadku akcesoriów do broni. Zgodnie z Ustawą o broni i amunicji, większość akcesoriów nie jest zaliczana do tak zwanych istotnych części broni. W konsekwencji, może je kupić każdy, bez żadnych pozwoleń. Dam Ci jedną radę: nie rób tego! Sytuacja jest taka sama, jak w punkcie pierwszym. Jeśli nie znasz doskonale upodobań strzeleckich obdarowywanej osoby, nie masz szansy dobrze wybrać. Ja wiem, że nie wypada wybrzydzać. Prawdopodobnie obradowana osoba ładnie podziękuje nie nie da po sobie poznać, że prezent nie trafił w dziesiątkę… Jednak wybierając prezent dla strzelca, musisz sobie odpowiedzieć na ważne pytanie: prezentem chcesz sprawić frajdę jemu/jej, czy sobie?

Spróbuję w takim razie podać kilka dobrych pomysłów.

  • Najprostszym rozwiązaniem są gadżety w stylu: kubki, podkładki, notesy, termosy w kształcie naboju, breloczki itp., które mają na sobie zabawne teksty o broni i strzelectwie, albo ładne zdjęcia broni lub amunicji. Pomysł jest mało kreatywny, ale dopiero się rozgrzewam…
  • Można też pokusić się o akcesoria, które się zużywają, na przykład preparaty do czyszczenia broni, wyciory lub sznury do czyszczenia lufy, olej lub smar, zbijaki (makiety amunicji, które mają za zadanie zamortyzować pracę mechanizmu uderzeniowego w broni podczas treningu na sucho). Tutaj dobrze byłoby znać choć trochę upodobania, wybierając prezent dla strzelca. Choć trudno w tym przypadku o całkowicie zły wybór. Większość tych akcesoriów i tak będzie przydatna.
  • Książka o strzelectwie. Warto dowiedzieć się minimum, jakim rodzajem strzelectwa interesuje się osoba obdarowywana. Czy jest to strzelectwo precyzyjne, dynamiczne, bojowe, długodystansowe, czy interesuje się pistoletami, rewolwerami, bronią długą… a może bronią historyczną? W każdej kategorii z pewnością uda się znaleźć coś ciekawego.
  • Kurs lub udział w wydarzeniu strzeleckim. Tego nigdy za wiele (pod warunkiem, że nie będzie to kurs dla początkujących kupowany osobie z wieloletnim stażem). Ciekawe eventy, jak zawody, pikniki, szkolenia na różnym poziomie, weekendy wyjazdowe stanowiące przygodę z bronią… Może być też trening indywidualny, albo po prostu wizyta na wybranej strzelnicy. Jest tego pełno do wyboru i trudno tutaj o zły wybór.
  • Bon podarunkowy w sklepie z bronią i z akcesoriami do broni. To jest bardzo bezpieczne podejście. Każdy strzelec dokupuje czasami kaburę, latarkę, dodatkowe magazynki, ładownice lub inne dodatki. Bon z pewnością się przyda!

Wiesz już, jaki prezent dla strzelca kupić? Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.