Jaki pistolet do noszenia?
Jeśli ktoś chce nosić broń, wcześniej czy później stanie przed dylematem, jaki pistolet do noszenia wybrać. Sytuacja zwykle jest trudna, bo chcemy jednocześnie spełnić kilka sprzecznych wymagań.
Najlepiej, żeby nasza broń była mała i lekka podczas noszenia, a jednocześnie ciężka i stabilna podczas strzelania… Ma mieć krótką lufę, kiedy chowamy ją do kabury, a jednocześnie długą lufę, kiedy celujemy do tarczy. Ma strzelać potężną amunicją o wielkiej sile obalającej, a jednocześnie lekką, która nie powoduje dużego odrzutu. Mógłbym tak długo wymieniać, ale przerwijmy na tym etapie i przejdźmy do omówienia cech, które powinna mieć broń do noszenia.
Indywidualne upodobania
Jeśli przypniemy kaburę do pasa i po raz pierwszy w życiu (być może gdzieś w sklepie z bronią) umieścimy w niej pistolet, będziemy pewnie podekscytowani, zaskoczeni nową sytuacją. W takim stanie przymiarka broni nic nam nie da, nie będziemy mieli wyobrażenia, co może być uciążliwego w noszeniu pistoletu. Bo w noszeniu go przez 2 minuty w sklepie nie ma nic uciążliwego! To właśnie jest największa pułapka.
Jeśli chcemy nabrać choć ogólnego pojęcia, można przywiązać sobie młotek do paska. Spędźmy z nim cały dzień, siedząc w samochodzie, chodząc po sklepach, biegnąc do pracy, siedząc przy komputerze. Ważne, żebyśmy tego dnia pili dużo płynów (nie od rzeczy byłyby też środki przeczyszczające). Chodzi o częste wizyty w toalecie i praktyczną wiedzę, czym różni się taka wizyta, kiedy przy pasku mamy ciężarek. Kto nie doświadczy, ten nie zrozumie…
A co jeśli ludzie będą się na nas dziwnie patrzeć? O nie, obowiązuje nas skryte noszenie broni, w kaburze pod ubraniem. Dlatego młotek również trzymamy blisko ciała, najlepiej z trzonkiem wpuszczonym do nogawki spodni (przez analogię do kabury wewnętrznej).
Po całym dniu z młotkiem zaplanujmy kolejny taki dzień, ale tym razem możemy zmniejszyć masę młotka o kilkadziesiąt gramów i długość trzonka o kilka centymetrów. Dopiero wtedy zrozumiemy, dlaczego każdy gram ma znaczenie. To przybliży nas do wniosków, jaki pistolet do noszenia będzie najlepszy.
Ważne są założenia
Jeśli komuś nie chce się wygłupiać z młotkiem, możemy zdać się na porady bardziej doświadczonych strzelców. Warto zwrócić uwagę, jak będziemy korzystać z tego pistoletu. Jak sam tytuł wskazuje, szukamy: jaki pistolet wybrać do codziennego noszenia. Przez większość czasu będziemy go więc po prostu nosić.
Czy strzelać też będziemy? Tak, zdecydowanie warto poświęcić sporo uwagi na trening strzelecki. Warto ćwiczyć na tej samej broni, którą nosimy. Tak więc czeka nas całkiem sporo ćwiczeń i nauki strzelania. Strzelectwo obronne operuje jednak na nieco mniejszych dystansach. Nieraz oddaje się strzał z tak zwanego przyłożenia, który symuluje strzał, będąc w zwarciu z napastnikiem. Dominują odległości od 2 do 6 metrów od celu. Nie ma tu znaczenia celność snajpera.
Co jeszcze będziemy robić z pistoletem? Będziemy dobywać broni z kabury umieszczonej pod ubraniem. Z pewnością trzeba przemyśleć, jak nosić broń. Jednocześnie, jak po nią sięgać, żeby robić to naprawdę szybko.
Opanowanie małego, lekkiego pistoletu nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto nie utrudniać sobie życia jeszcze bardziej i nie stosować największej amunicji, jaką znajdziemy na rynku.
Przydadzą się za to umiejętności ze strzelectwa dynamicznego, w tym przenoszenie broni z celu na cel, korzystanie z barykad, poruszanie się z bronią, czy korzystanie z latarki na broni (w ciemności).
Poniżej kilka ważnych porad o wyborze broni.
Jaki pistolet wybrać do codziennego noszenia?
- Wybieramy pistolet subkompaktowy (ewentualnie kompaktowy, jeśli jesteśmy naprawdę odważni i odporni na uciążliwości). Stanowczo zapominamy o broni pełnowymiarowej. Pistolet ma być mały i lekki.
- Nie przejmujemy się tak bardzo pojemnością magazynka. 6 naboi w magazynku to i tak dużo w warunkach obrony na ulicy. Coraz więcej konstrukcji mieści ich 10 i więcej, to aż nadto. Poza tym, możemy nosić zapasowy magazynek, gdybyśmy przypadkiem dostali się na wojnę…
- Nie przejmujemy się długością lufy. Jej wpływ na celność jest trochę przeceniany, a przede wszystkim w strzelectwie obronnym nie mamy dystansów, na których doskonała celność będzie najważniejsza.
- Wybieramy w miarę możliwości mechaniczne przyrządy celownicze. Są łatwiejsze do noszenia i dobywania pistoletu, a ponadto mniej awaryjne. Kolimator może być natomiast potrzebny przy niektórych wadach wzroku.
- Pistolet musi nam dobrze leżeć w dłoni. Musimy łatwo sięgać do przycisku zrzutu magazynka, czy innych manipulatorów (bezpiecznik lub włącznik latarki). Bez tego nie dogadamy się z bronią.
- Pistolet subkompaktowy i tak będzie miał spory odrzut i podrzut. Warto jednak wybrać taką konstrukcję, która w miarę możliwości zminimalizuje ten problem.
- Charakterystyka spustu musi być dobrana do naszych preferencji. W pistoletach obronnych zwykle stosuje się dość ciężkie spusty (2500 N lub więcej). Ma to zapobiegać przypadkowym strzałom. Zbyt ciężki spust (3000 N lub więcej) może się jednak okazać niestrawny.
- Decydując, jaki pistolet do noszenia chcemy mieć, musimy wiedzieć, w jakim stanie chcemy go nosić. Większość konstrukcji tego typu pozwala na noszenie broni z nabojem w komorze nabojowej, bez dodatkowych bezpieczników nastawnych. Niektórzy jednak potrzebują takiego bezpiecznika dla własnego komfortu.
- Możemy się też zdecydować na kompensator podrzutu pistoletu montowany na końcu lufy. To ułatwia prowadzenie ognia, ale wydłuża całą broń i może przez to utrudniać noszenie.
- Lepiej sprawdzą się konstrukcje bez kurka. Odsłonięty kurek może sprzyjać zabrudzeniu mechanizmu i zwiększać awaryjność.
Co jest najważniejsze?
Najważniejsze jest to, żeby nie kupować pistoletu do wszystkiego. Musimy dobrze zrozumieć, jak chcemy go używać i jakie jego cechy są naprawdę ważne. To o tyle trudne, że gdzieś z tyłu głowy mamy pomysły na wykorzystanie broni na zawodach, strzelając statycznie, albo zależy nam na ciekawym wyglądzie. Tymczasem, nie da się zaspokoić wszystkich wymagań jednocześnie. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym szybciej zrozumiemy, jaki pistolet do noszenia będzie dla nas najlepszy.
Kilka propozycji, jaki pistolet do noszenia wybrać
- Sig Sauer P365
- HS H11 (Hellcat)
- Glock 26
- Glock 43
- Taurus G2S
- Mossberg MC1