Szkielet broni

W pistoletach o klasycznej konstrukcji szkielet broni jest podstawowym elementem, łączącym ze sobą wszystkie inne części, zespoły i mechanizmy. Wykonuje się go ze stali lub stopów aluminium. Takie rozwiązania konstrukcyjne są produkowane i używane do dzisiaj, na przykład: współczesne repliki Colta M1911, pistolety IWI Jericho 941, CZ Shadow, Beretta 92, albo Walther Q5 Match.

Szkielet broni obejmuje całą dolną część pistoletu, stanowiąc jednocześnie rodzaj jego obudowy. W górnej części umieszcza się szyny, po których porusza się zamek. Środkowa część szkieletu stanowi montaż dla mechanizmu spustowego, pod nim mieści się kabłąk spustu, a z tyłu rękojeść i bobrzy ogon. W samej rękojeści umieszcza się natomiast magazynek. W efekcie szkielet spaja wszystkie części składowe broni wraz z zamkiem, który stanowi niejako odrębny zespół.

Szkielety tego typu są ciężkie, co w niektórych sytuacjach stanowi ich zaletę, a w innych wadę. Ciężki pistolet pozwala na znacznie łatwiejszą kontrolę odrzutu i podrzutu. Dlatego bywa chętnie wybierany przez sportowców. Szczególnym uznaniem cieszy się w strzelectwie dynamicznym, gdzie kontrola podrzutu jest bardzo ważna.

Ponadto, metalowy szkielet daje wrażenie solidności, dzięki czemu bywa doceniany przez kolekcjonerów broni i strzelców rekreacyjnych. Z kolei, ciężka broń jest uciążliwa przy codziennym noszeniu. Dlatego do celów bojowych, a tym bardziej obronnych, jest wykorzystywany coraz rzadziej.

Pistolet Glock 17 z plastikowym szkieletem broni
Pistolet Glock 17 z plastikowym szkieletem broni

Wraz z popularyzacją pistoletów firmy Glock, coraz częściej zaczęto stosować lekkie, polimerowe szkielety. Oczywiście, plastik nie jest wystarczająco wytrzymały, dlatego newralgiczne elementy wciąż wykonywano ze stali. Metalowe wstawki są wtopione w plastik. Formalnie, jest to więc szkielet kompozytowy, stalowo-polimerowy. W mowie potocznej nazywa się go jednak plastikowym.

Stalowe elementy znajdują się przede wszystkim wokół mechanizmu spustowego i stanowią szyny dla zamka. Ponadto, mogą wzmacniać również inne części szkieletu.

Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest redukcja masy broni. Pistolety tego typu są szczególnie chętnie wybierane do codziennego (często skrytego) noszenia. Ich masa wynosi nieraz około 600 g. Oczywiście, przekłada się to na zwiększenie odrzutu i podrzutu pistoletu.

Szkielet broni razem z mechanizmem spustowym pistoletu P365
Szkielet broni razem z mechanizmem spustowym pistoletu P365

Najnowsze rozwiązania konstrukcyjne to pistolety modułowe. Szkielet broni jest małym, metalowym elementem, podobnym do stalowych wzmocnień wtapianych w szkielet plastikowy. W tym przypadku stanowi jednak oddzielną część. Mieści się w nim tylko mechanizm spustowy, a w górnej części znajdują się szyny dla zamka.

Taki szkielet pistoletu umieszcza się w obudowie również będącej oddzielnym elementem. Ma ona kształt dolnej części pistoletu i obejmuje rękojeść z miejscem na magazynek, bobrzy ogon i kabłąk spustu. Obudowę tę nazywa się często chwytem broni.

Co ważne, szkielet broni stanowi jedną z istotnych części broni według Ustawy o broni i amunicji, natomiast chwyt (obudowa) nie jest istotną częścią broni. Tymczasem, to właśnie chwyt i jego konstrukcja decyduje o właściwościach wizualnych, geometrycznych i użytkowych pistoletu. Dzięki temu do jednej sztuki broni można dokupować różne chwyty i zmieniać je w zależności od bieżących potrzeb.

Istnieją chwyty wykonane z różnych tworzyw: z plastiku, z aluminium, albo na przykład z kompozytu tworzywa sztucznego i opiłków wolframu, co dane dużą masę oraz korzystny jej rozkład.

Chwyt pistoletu P365 bez szkieletu
Chwyt pistoletu P365 bez szkieletu

Na szkielety lub chwyty obudowujące szkielety stosuje się różne powłoki ochronne i dekoracyjne. Kiedy szkielet broni jest metalowy, można nanosić na niego powłoki galwaniczne, albo na przykład pozostawić odsłoniętą stal nierdzewną. Na plastikowe szkielety broni często nie nanosi się żadnych powłok.

Ostatnio, coraz większą popularność zdobywa jednak powłoka ceramiczna Cerakote. Charakteryzuje się stosunkowo dużą odpornością na ścieranie, a przy tym można ją nanosić zarówno na materiały polimerowe, jak również na stalowe i aluminiowe. Dzięki temu elementy pistoletu wykonane z różnych materiałów (jak na przykład stalowy zamek i polimerowy szkielet) mogą mieć to samo wykończenie.