Pistolet bojowy
Pistolet bojowy jest wykorzystywany przez wojsko, policję, jednostki specjalne i inne służby mundurowe. Powinien mieć kilka ważnych cech.
Dla żołnierza pistolet bojowy będzie bronią boczną, pomocniczą. Jego główną bronią jest zazwyczaj karabinek, czasem karabin lub inne rodzaje broni (PCC – czyli karabinek zasilany amunicją pistoletową, albo pistolet maszynowy). Żołnierze oraz członkowie jednostek specjalnych niejednokrotnie zmieniają broń pomiędzy główną i boczną w zależności od terenu. W otwartej przestrzeni i w większych przestrzeniach zamkniętych lepiej sprawdzi się broń długa. W krętych korytarzach i w ciasnych pomieszczeniach lepszy okaże się pistolet bojowy.
Pistolet bojowy, jako broń krótka, może lepiej sprawdzać się w przestrzeni zamkniętej i pozwalać na szybsze manewrowanie, na przykład sprawdzanie pomieszczeń. Jego podstawowymi wadami są: słabsza amunicja, krótszy zasięg i ograniczona liczba naboi w magazynku. Dlatego, pistolety o przeznaczeniu bojowym powinny minimalizować te wady. Osiąga się to poprzez dobór odpowiednich parametrów broni.
Pistolet bojowy – wymagania
- Pistolet bojowy powinien być odpowiednio duży, co pozwala na zastosowanie nieco dłuższej lufy i dłuższej linii celowania. Ponadto, można zastosować odpowiednio pojemne magazynki. Pistolet nosi się w kaburze zewnętrznej i nie trzeba go ukrywać pod ubraniem, jak w przypadku broni o przeznaczeniu obronnym. Dlatego, jego wielkość nie musi być minimalizowana.
- Masa pistoletu stanowi pewien kompromis pomiędzy uciążliwością noszenia, a wygodą strzelania. Zwykle, nie stosuje się konstrukcji o ciężkim, stalowym szkielecie, jak w przypadku niektórych konstrukcji o przeznaczeniu sportowym. Jednak ogólna wielkość broni zapewnia jej dostateczną masę, a co za tym idzie bezwładność podczas strzelania.
- Niezawodność jest najważniejszym wymaganiem. Pistolet bojowy w warunkach terenowych często znajduje się wśród niekorzystnych czynników, jak wilgoć, brud i błoto. Ponadto, nie ma możliwości jego czyszczenia po każdym strzelaniu. Niezależnie od temperatury i innych warunków musi działać, nie powodując zacięć. Dominują zatem konstrukcje bezkurkowe, z jak najmniejszą liczbą otworów, przez które mogą przedostawać się zabrudzenia.
- Obsługa w warunkach bojowych często odbywa się w rękawicach, na mrozie, w błocie lub w innych okolicznościach, które utrudniają działania strzelca. Dlatego, musi mieć odpowiednio duży kabłąk, ergonomiczny spust i jak najmniej manipulatorów zewnętrznych.
- Równie ważną cechą, jak niezawodność, jest bezpieczeństwo. Pomimo trudnych warunków w terenie, pistolet bojowy nie może powodować niekontrolowanych strzałów. Wyposaża się go więc w bezpieczniki wewnętrzne, a niekiedy również zewnętrzne.
- W razie konieczności szybkiej naprawy, jego rozkładanie powinno być możliwe bez dostępu do narzędzi. Ewentualnie, dostęp jest do improwizowanych narzędzi w postaci kawałka drutu jako wybijaka.
- Powinien zapewnić jak największą siłę ognia. Zatem jego amunicja musi stanowić kompromis pomiędzy właściwościami obalającymi pojedynczego naboju, a możliwością szybkiego prowadzenia ognia. Najczęstszym kompromisem jest nabój 9×19 Parabellum.
Pistolet bojowy a inne konstrukcje
Cechą charakterystyczna są wymiary zewnętrzne. Pistolet bojowy jest zwykle większy od pistoletów obronnych, ale mniejszy od pistoletów sportowych. W tych ostatnich priorytetem jest łatwość strzelania, nawet kosztem absurdalnych rozmiarów i masy broni. Przy zastosowaniu obronnym ważna jest łatwość skrytego noszenia.
W pistoletach o charakterze bojowym stosuje się zazwyczaj mechaniczne przyrządy celownicze, ponieważ są najbardziej niezawodne. Nie spotyka się nawet dodatków w postaci światłowodów. Nie stosuje się również kompensatorów podrzutu, ponieważ kierują one gazy wylotowe w górę, co może: oślepiać strzelca oraz zagrażać bezpieczeństwu jego wzroku. Pistolety bojowe mają zazwyczaj zwartą budowę, bez powiększonych manipulatorów, które przyspieszają co prawda obsługę, ale mogą zahaczać o ubranie i utrudniać pracę w terenie.
Najpopularniejsze konstrukcje
- Pierwszym powszechnie stosowanym pistoletem bojowym, o współczesnej konstrukcji, był Colt M1911, zasilany nabojem .45 ACP.
- Z czasem został wyparty przez Berettę 92, zasilaną nabojem 9×19 mm Parabellum.
- Ostatecznie, największą popularność zdobył Glock 17. Jest sosowany obecnie w większości służb mundurowych na świecie.
- Ostatnio, w Stanach przetarg na broń dla armii wygrał Sig Sauer P320. Jest to pistolet nowej generacji, o budowie modułowej.