Rozmiar pistoletu

Rozmiar pistoletu ma znaczenie zarówno podczas strzelania (odczucia strzelca), jak i podczas noszenia (wielkość i masa). Warto dobrze wybrać. Wyróżnia się cztery podstawowe wielkości:

  • pistolet pełnowymiarowy, najbardziej standardowy, podstawowy rozmiar,
  • pistolet kompaktowy, nieco zmniejszony, wygodniejszy do codziennego noszenia, ale zachowujący większość funkcjonalności pistoletu pełnowymiarowego,
  • pistolet subkompaktowy, wyraźnie mniejszy, przeznaczony głównie do codziennego noszenia, cechy użytkowe są wyraźnie pogorszone względem wersji pełnowymiarowej,
  • pistolet powiększony względem wersji pełnowymiarowej, przeznaczony głównie do zawodów sportowych, mający najlepsze właściwości strzeleckie, ale bardzo trudny do codziennego noszenia.
Rozmiar subkompaktowego pistoletu Sig Sauer P365 jest naprawdę niewielki.
Rozmiar subkompaktowego pistoletu Sig Sauer P365 jest naprawdę niewielki.

Pistolet pełnowymiarowy

Wersja pełnowymiarowa jest przydatna głównie dla służb mundurowych, które noszą broń odsłoniętą. Zwykle mają specjalną odzież, w tym pas taktyczny, charakteryzujący się dużą sztywnością. Montuje się do niego kabury i inne akcesoria strzeleckie. Kabury na broń są zwykle obniżone (czyli znajdują się poniżej pasa, żeby ułatwić sięganie po pistolet). W takich warunkach duża, ciężka broń nie stanowi znacznego utrudnienia w poruszaniu się. W pistoletach pełnowymiarowych lufa ma długość od 10 do 15 cm. Magazynek zawiera od 15 do 20 sztuk amunicji (w przypadku naboi 9×19). Rękojeść jest wyraźnie dłuższa niż szerokość przeciętnej dłoni strzelca.

Pistolet kompaktowy

Cywile noszący broń są zobowiązani do tak zwanego skrytego noszenia. Oznacza to umieszczenie pistoletu w kaburze, blisko ciała i pod ubraniem, o ile pozwala na to wielkość i rodzaj broni. Idea jest taka, żeby broń nie rzucała się w oczy, a najlepiej wcale nie była widoczna. W takich warunkach trudno jest zastosować obniżone kabury i pełnowymiarowe pistolety. Stąd idea zmniejszenia wielkości broni. Pistolet kompaktowy ma lufę o długości około 10 mm, w magazynku mieści się od 12 do 15 naboi, a rękojeść bez problemu mieści przeciętną broń strzelca, choć bez zapasu długości.

Pistolet subkompaktowy

W przypadku broni subkompaktowej długość lufy wynosi poniżej 10 cm (niekiedy nawet bliżej 8 cm), a rękojeść jest zwykle krótsza niż wymaga tego szerokość dłoni. Oznacza to, że najmniejszy palec nie mieści się na rękojeści. Często stosuje się dodatkowe podpórki w stopce magazynka, żeby zapewnić choć częściowe oparcie dla małego palca. O ile w większych pistoletach na nabój 9×19 mm stosuje się magazynki dwurzędowe, w pistoletach subkompaktowych spotykamy zwykle układ jednorzędowy. Wszystko po to, żeby ograniczyć szerokość broni, która nie przekracza wówczas 30 mm, a często wynosi wyraźnie mniej. Pojemność magazynka spada wówczas do 6-7 naboi. W najnowszych rozwiązaniach stosuje się tak zwany pośredni układ naboi i pomimo małej szerokości magazynka udaje się zmieścić około 10 sztuk amunicji.

Największy rozmiar pistoletu

Największe pistolety sportowe mają długość lufy powyżej 15 cm44. Oprócz dużych rozmiarów, są nieraz celowo dociążane, co sprawia, że mniej odczuwa się odrzut i podrzut broni. Liczba naboi w magazynku ograniczają głównie przez regulaminy zawodów strzeleckich. Oprócz charakterystycznej wielkości mają szereg innych modyfikacji, które ułatwiają udział w zawodach, ale nie sprawdzają się w strzelectwie taktycznym i obronnym.

Hybrydowy rozmiar pistoletu

Producenci coraz częściej oferują kombinacje różnych wielkości, na przykład długość lufy charakterystyczna dla kompaktu, a rękojeść typowa dla subkompaktu (lub na odwrót). Ma to na celu możliwie najlepszy kompromis pomiędzy wygodą noszenia, a łatwością strzelania.

Sprawdzają się tutaj tak zwane konstrukcje modułowe, które pozwalają na dowolne konfigurowanie wielkości poszczególnych elementów.