Oddech podczas strzelania

Oddech podczas strzelania wydaje się czasem nieintuicyjny. Początkujący strzelcy potrafią czasem wstrzymywać oddech na czas serii strzałów. Myślą, że w ten sposób eliminują część ruchów ich ciała. Nie wiedzą przy tym, że zmniejszona ilość tlenu wprowadza mięśnie w pracę beztlenową i powoduje ich drżenie.

Bardzo ważnym czynnikiem jest dotlenienie organizmu. To pozwala na jego prawidłową pracę, a jednocześnie ogranicza drżenie i opóźnia zmęczenie mięśni. W zasadzie, oddech jest kluczowym elementem, zarówno w strzelectwie statycznym, jak i dynamicznym, sportowym, jak i bojowym lub obronnym.

Oddech podczas strzelania jest bardzo ważnym czynnikiem
Oddech podczas strzelania jest bardzo ważnym czynnikiem

Zaawansowani strzelcy precyzyjni faktycznie zawieszają oddech na moment pracy na języku spustowym. Pamiętają jednak o bardzo dobrym natlenieniu przed strzałem. Mają na to czas przed oddaniem każdego strzału. Ponadto, potrafią zatrzymać oddech w połowie wydechu, nie tracąc przy tym skupienia na celowaniu. Trzysekundowa przerwa na ściągnięcie języka spustowego nie spowoduje niedotlenienia, bo zaraz potem znowu odpowiednio uzupełnią oddechy.

Tymczasem w strzelectwie dynamicznym nie ma za bardzo czasu na precyzyjne wstrzymanie oddechu. Cały manewr dobycia broni z kabury, wyprowadzenia na cel, zgrania przyrządów celowniczych i pracy na języku spustowym może tutaj zwykle trwać od jednej do dwóch sekund. Zwraca się więc raczej uwagę na to, żeby organizm był dobrze natleniony, a oddech prowadzony przy użyciu przepony.

Początkującym strzelcom, przygotowującym się do egzaminu na patent, zwykle nie doradza się wstrzymywania oddechu. Mają i tak dużo rzeczy, na których uczą się skupiać jednocześnie. Szkoda dokładać im kolejnego elementu, którego wpływ będzie na ich poziomie i tak niezauważalny. Jeśli będziemy oddychać przez przeponę, oddech nie będzie znacząco poruszał naszymi rękami. Ważne tylko, żeby nie unosić klatki piersiowej, oddychając.

Jeszcze ważniejsze jest jednak to, żeby w ogóle oddychać. Przerwa w oddychaniu trwająca 20 sekund lub więcej z pewnością bardziej zaszkodzi niż pomoże w celności. Oddech podczas strzelania powinien być spokojny, równomierny.