Modyfikacja rękojeści pistoletu
Ważne jest, żeby rękojeść nie ślizgała się w dłoniach. Może w tym pomóc specjalne przygotowanie jej powierzchni. Stosuje się w tym celu różne metody, zarówno możliwe do wykonania samodzielnie w domu, jak i profesjonalne. Zobaczmy więc, czym jest modyfikacja rękojeści pistoletu.
Modyfikacja rękojeści pistoletu przez stippling
Dość popularnym sposobem modyfikacji jest tak zwany stippling. Polega on na wykonaniu na całej powierzchni chwytu drobnych wgłębień, dzięki czemu powierzchnia staje się szorstka. Wgłębienia te mogą układać się w jakiś ozdobny kształt, teksturę lub napis. Niektórzy wykonują stippling samodzielnie, za pomocą lutownicy z ostrą końcówką, a inni zanoszą do profesjonalnej firmy.
Czy taka modyfikacja jest legalna? W przypadku broni modułowej chwyt nie jest tak zwaną istotną częścią broni. Jednak w pozostałych przypadkach, rękojeść jest częścią szkieletu. Ważne, że zgodnie z Ustawą o broni i amunicji samodzielne modyfikacje nie mogą dotyczyć istotnych części broni w zakresie zmiany: kalibru, rodzaju broni, ani jej przeznaczenia. Stippling lub inna zmiana powierzchni nie ingeruje w zakazane cechy.
Nasadka gumowa
Inną metodą jest nakładanie gumy na rękojeść. W najprostszym przypadku zakłada się kawałek dociętej dętki. Czasami można też kupić specjalne, gumowe nakładki, które potrafią całkiem dobrze się prezentować.
Co ważne, guma o odpowiedniej grubości może też zmieniać obwód rękojeści. Dzięki temu można zmieniać również ten parametr pistoletu.
Powierzchnia ścierna
Trzecią, popularną metodą jest naklejenie powierzchni o fakturze zbliżonej do papieru ściernego. Można kupić gotowe kształty, wycięte do danego modelu pistoletu. Można też użyć powierzchni samoprzylepnej do deskorolek i przyciąć samemu.
Jaka modyfikacja rękojeści pistoletu jest najlepsza?
Powyższe sposoby poprawiają chwyt broni i sprawiają, że ręka nie będzie się tak łatwo ślizgać. Ma to też pewne wady. W przypadku niewłaściwego chwycenia broni podczas dobywania z kabury, nie będzie tak łatwo poprawić chwytu. W sytuacji obrony koniecznej, kiedy liczy się każdy ułamek sekundy, a w stresie o błędy nie trudno, mocne modyfikacje powierzchni chwytu mogą utrudnić korzystanie z broni.