Bezpiecznik nastawny
Bezpiecznik nastawny jest opcjonalnym wyposażeniem broni. Jego włączenie blokuje broń, uniemożliwiając oddanie strzału. W pistoletach zwykle znajduje się w górnej części szkieletu broni, z tyłu. Dzięki temu możliwe jest manipulowanie bezpiecznikiem za pomocą kciuka ręki dominującej, bez wypuszczania broni z dłoni. Dla ułatwienia pracy na bezpieczniku ma zazwyczaj postać skrzydełka lub przełącznika.
Niektórzy strzelcy podają przykład pistoletu Colt M1911, jako wzór ergonomii usytuowania bezpiecznika nastawnego. Podobno, podczas konstruowania tej broni było takie założenie, żeby kawalerzysta, jadąc na koniu, mógł pomimo wstrząsów jedną ręką dobyć i odbezpieczyć pistolet. Najwyraźniej udało się spełnić to wymaganie.
Zastosowanie bezpiecznika nastawnego
Bezpiecznik nastawny znajduje największe zastosowanie w przypadku broni z mechanizmem spustowym pojedynczego działania. Wówczas, istnieje pewien problem z noszeniem takiego pistoletu w stanie gotowości do oddania strzału. Mechanizm uderzeniowy jest w takiej sytuacji w pełni napięty, chroniony przez spust. Tymczasem, sam spust bywa dość lekki (stawia niewielki opór, często 1000-2000 N). Nie stanowi to dobrego zabezpieczenia przed niekontrolowanym oddaniem strzału podczas dobywania broni, albo manipulowania nią. Potrzebny jest dodatkowy mechanizm zabezpieczający.
Dokładnie taka sytuacja miała miejsce w konstrukcji Colta M1911. W efekcie, w tej konstrukcji, oprócz bezpiecznika nastawnego, umieszczono również bezpiecznik chwytowy.
Bezpiecznik nastawny w innych krajach
W niektórych krajach bezpiecznik nastawny jest wymagany przez prawo. W Polsce nie jest to konieczne, dlatego mało która broń ma takie zabezpieczenie. Jednak istnienie wymogu w niektórych regionach sprawia, że producenci mają w swojej ofercie warianty pistoletów z bezpiecznikiem i bez. Niektóre modele broni mają go natomiast w standardowym wyposażeniu.
Osoby leworęczne
Idea wykorzystania bezpiecznika nastawnego jest taka, żeby dało się go wyłączyć (odblokować broń), chwytając za pistolet jedną ręką. Chwytamy broń ręką dominującą, a kciukiem operujemy skrzydełkiem bezpiecznika. W tym celu jednak, bezpiecznik nastawny musi być umieszczony z lewej strony dla osób praworęcznych i z prawej strony dla osób leworęcznych. Wielu producentów konstruuje broń w taki sposób, żeby dało się go przełożyć na dowolną stronę. Czasami może się jednak okazać, że nie jest to możliwe. Dlatego, wybierając broń, warto zwrócić na to uwagę. Przy okazji (o ile interesuje nas broń z bezpiecznikiem nastawnym) warto sprawdzić, czy ergonomia manipulatora pasuje do naszej dłoni i zasięgu kciuka.
Zapraszam też do artykułu na temat bezpieczników w pistolecie.