Colt Single Action Army

Colt Single Action Army był też nazywany: Colt PeacemakerColt SAAColt M183, Colt .45, albo Colt Model P. Odkąd wprowadzono go do produkcji w 1973 roku, zdobył olbrzymią popularność. Wytwarzano go aż do 1941 roku. W 1956 roku wznowiono jego produkcję, oczywiście w nowocześniejszej wersji. Po kolejnych modyfikacjach w 1976 roku, znajduje się w produkcji do dzisiaj.

Zgodnie ze swoją nieoficjalną nazwą: Peacemaker, omawiana konstrukcja pomogła zaprowadzić porządek szeryfom. Cieszył się też popularnością wśród ludzi wyjętych spod prawa i wykorzystywano go w pojedynkach. Stał się „kultową” bronią, stanowiącą niejako symbol Dzikiego Zachodu.

Colt Single Action Army - replika dostępna w sklepie: Bron.pl
Colt Single Action Army – replika dostępna w sklepie: Bron.pl

Dane techniczne

Idea konstrukcji bazowała na rewolwerze Colt Navy z 1951 roku. W odróżnieniu od pierwowzoru, konstrukcja otrzymała jednak zamknięty szkielet, w którym istnieje połączenie dolnej części szkieletu (pod bębnem) i jego górnej części (nad bębnem). Dzięki temu, lufa nie jest zawieszona na sworzniu bębna, ale zamocowana bezpośrednio do szkieletu. Pozwala to na wyjmowanie bębna bez demontażu lufy, ale przede wszystkim wzmacnia i usztywnia całą konstrukcję broni.

Mechanizm spustowy, jak sugeruje nazwa rewolweru, jest pojedynczego działania. Oznacza to, że ściąganie języka spustowego nie powoduje napinania kurka. Należy naciągnąć go ręcznie przed każdym strzałem.

Colt Peacemaker występował z lufami: 4,75 cala (około 12 cm), 5,5 cala (około 14 m) oraz 7,5 cala (około 19 cm). Z najdłuższą lufą rewolwer ważył 1048 g.

Klasycznie, w bębnie znajduje się 6 komór. Tym razem, są to jednak komory nabojowe, ponieważ w podstawowej wersji Colt Single Action Army zasilają naboje scalone. Rewolwer występuje w różnych kalibrach, między innymi: .45 Colt, .38 Colt, .44-40 Winchester, .38-40 Winchester, .44 Special, .38 Special, .357 Magnum, .22 Long Rifle. Początkowo, w 1873 roku współpracował z nabojem .45 Colt.

Colt Single Action Army rozdzielnego ładowania

Wiele osób w tamtym okresie miało jednak łatwiejszy dostęp do czarnego prochu, ołowianych kul i kapiszonów. Amunicja zespolona była bowiem bardzo droga. Dlatego, występowały warianty rewolweru Colt Peacemaker rozdzielnego ładowania. Nazywa się to konwersją wsteczną. Dzięki temu, współcześnie produkowane repliki rewolweru Colt Peacemaker w wersji z rozdzielnym ładowaniem spełniają wymagania Ustawy o broni i amunicji i nie wymagają pozwolenia na broń przy ich zakupie. Jest to więc najnowocześniejszy model rewolweru czarnoprochowego, jaki można kupić bez pozwolenia.