Colt Navy
Colt Navy wprowadzono do produkcji w 1851 roku. Był odpowiedzią na zapotrzebowanie na nieco mniejszy, lżejszy rewolwer. Colt Paterson z 1836 roku był już zbyt przestarzały konstrukcyjnie, a Colt Dragoon z 1848 roku był wielki i ciężki (ważył 1,8 kg). Potrzebna był broń, którą można względnie wygodnie nosić w kaburze przy pasie.
Odpowiedzią była konstrukcja opracowana przez Colta, przeznaczona początkowo dla marynarki. Z czasem, broń ta zdobyła popularność wśród cywili. Była stosunkowo lekka i poręczna. Ważyła około 1,2 kg, co jak na dzisiejsze standardy może się wydawać dużo, ale wówczas był to najlżejszy pełnowymiarowy rewolwer. Dzięki temu modelowi broń Colta zyskała bardzo dużą popularność.
Dane techniczne
Standardowo, lufa miała długość 7,5 cala, czyli około 19 cm. Występowały jednak wersje z lufami od 5 do 12 cali. Kaliber broni wynosił mniej, bo 0,36 cala (oznaczenie: .36), czyli około 9,14 mm. Kaliber wynikał w tym przypadku częściowo z przeznaczenia rewolweru Colt Navy – dla marynarzy. Na statkach istniał bowiem limit masy amunicji, którą wnosi się na pokład. W mniejszym kalibrze można było więc zabrać więcej pocisków. Warto też zaznaczyć, że kaliber .44 przydawał się głównie do walki z jeźdźcami. Często strzelano wówczas w konia, nie w jeźdźca i była potrzebna większa siła obalająca. Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem modelu Navy, nie było takiej konieczności. Energia początkowa pocisku wynosiła około 157 J, a prędkość początkowa około 256 m/s.
Szkielet rewolweru Colt Navy był otwarty, podobnie jak u wszystkich jego poprzedników. Podobnie mechanizm spustowy, który możemy określić mianem: pojedynczego działania (wymagane ręczne napinanie kurka każdorazowo przed oddaniem strzału).
Standardem było już wówczas montowanie pobojczyków pod lufą, czyli małych pras do ładowania bębna bez konieczności jego demontażu. Omawiany model też miał w taki pobojczyk.
Colt Navy dzisiaj
Colt Navy z 1851 roku był rewolwerem czarnoprochowym rozdzielnego ładowania, produkowanym znacznie przed 1885 rokiem (już od 1851 roku). Oznacza to, że jego współczesne repliki można kupować, nie mając pozwolenia na broń, badań lekarskich, czy innych zaświadczeń. Wymagane jest jedynie ukończenie 18 roku życia.
W sklepach można go spotkać zarówno w kalibrze .36, jak i .44. W pełni poprawnym kalibrem jest ten pierwszy, ale istniały eksperymentalne modele tej broni z większym pociskiem. Dzięki temu również mocniejszy wariant tej broni (w zasadzie, jego współczesne repliki) jest legalny w sprzedaży.
Jednak do seryjnej produkcji z kalibrem .44 ten model wszedł dopiero w 1860 roku. Nosił wówczas nazwę: Colt Army i zastąpił Colta Dragoona, znacznie cięższy rewolwer o tym samym kalibrze.