Colt Paterson

Colt Paterson został skonstruowany przez Samuela Colta i stał się pierwszym seryjnie produkowanym rewolwerem czarnoprochowym na świecie. Sprzedawano go od 1836 roku. Jak przystało na rewolwer, charakteryzował się obrotowym bębnem, który ustawiał kolejne komory w bębnie na wprost lufy.

Współczesna replika firmy Pietta rewolweru Colt Paterson
Współczesna replika firmy Pietta rewolweru Colt Paterson

Współczesne repliki rewolweru Colt Peterson można kupować bez pozwolenia, a nawet bez rejestracji broni. Jest to bowiem broń czarnoprochowa rozdzielnego ładowania, produkowana przed rokiem 1885.

Dane techniczne rewolweru Colt Paterson

Bęben miał tylko 5 komór. To dużo, w porównaniu z pistoletami jednostrzałowymi, ale wkrótce (w kolejnych modelach Coltów) standardem stała się liczba 6 komór. Warto dodać, że właściciele rewolwerów często nosili jedną komorę pustą ze względów bezpieczeństwa. Nawet opuszczony kurek opierał się o kapiszon. W przypadku upadku broni lub innego uderzenia w kurek mogła nastąpić aktywacja kapiszonu i niekontrolowany wystrzał. Dlatego, przy zachowaniu jednej komory pustej, Colt Paterson był gotowy do oddania 4 strzałów.

Na początku rewolwer miał kaliber 0,28 cala (oznaczenie: .28). Jednak już rok później pojawił się kaliber 0,36 cala (oznaczenie: .36). Większa średnica stała się później jednym z dwóch standardowych kalibrów w rewolwerach.

Szkielet broni był otwarty. To znaczy, że szkielet nie obejmował bębna dookoła. Bęben był osadzony na trzpieniu, wokół którego się obracał, a do przedłużenia tego trzpienia mocowana była lufa. Takie rozwiązanie jeszcze długo było sosowane w kolejnych modelach Coltów.

Ciekawostką było to, że nie było kabłąka, który chroniłby spust przed nieplanowanym uruchomieniem. Zamiast tego sam język spustowy chował się. Dopiero podczas napinania kurka wysuwał się i był gotowy do strzału. Mechanizm spustowy był pojedynczego działania. Oznacza to, że służył jedynie do aktywacji mechanizmu uderzeniowego w postaci kurka. Nie miał natomiast funkcji napinania sprężyny kurka. W efekcie, przed każdym strzałem należało ręcznie (zazwyczaj kciukiem) odciągnąć kurek w tylne położenie.

Pierwsze modele rewolweru Colt Paterson nie miały pobojczyka, ponieważ konstrukcja nie pozwalała na załadowanie bębna, kiedy ten znajdował się na broni. W celu załadowania, należało zdemontować lufę i ściągnąć bęben. Od 1839 roku zmieniono tę konstrukcję i wprowadzono okno, które pozwalało na załadunek poszczególnych komór w bębnie. Zaczęto też montować pobojczyk, czyli małą praskę służącą do dociskania kuli i prochu w komorze bębna. Zmianę wprowadzano też do wcześniej wyprodukowanych rewolwerów.

Colt Paterson był miał sporo skomplikowanych mechanizmów, które wpływały na jego awaryjność. Kolejne modele miały na celu uproszczenie niektórych rozwiązań, co wpływało korzystnie na niezawodność broni.