Pistolet ASG
Pistolet ASG (Airsoft Gun), to replika pistoletu, który strzela zazwyczaj plastikowymi kulkami napędzanymi przez sprężony gaz. Tego typu pistolety wykorzystuje się w grach zespołowych typu Airsoft oraz w strzelectwie rekreacyjnym i w ramach treningów strzeleckich, które mogą być prowadzone poza strzelnicami. Stanowią alternatywę dla wiatrówek, markerów do paintballu oraz pistoletów typu RAM. Jako narzędzie treningowe, mogą być również alternatywą dla klasycznej broni palnej.
Pociski dla ASG
Pistolet ASG strzela kulkami, zwykle wykonanymi z tworzywa sztucznego. Popularne jest stosowanie tworzyw biodegradowalnych, ponieważ gry airsoftowe odbywają się często w lasach. Standardowa średnica wynosi 6 mm, choć sporadycznie można spotkać też większe rozmiary.
Kulki mogą mieć różną masę. Dwa podstawowe standardy to: 0,12 g i 0,2 g. Można jednak spotkać znacznie cięższe, dochodzące nawet do 0,5 g.
Niekiedy, kulki mają właściwości fotoluminescencyjne. Dzięki temu, po zmroku widoczny jest tor ich lotu, podobnie jak w przypadku amunicji smugowej.
Zasilanie ASG
Co do zasady, pistolet ASG wykorzystuje sprężony gaz do napędzania kulek. Istnieją różne mechanizmy, które stanowią podstawową klasyfikację broni do airsoftu.
- Napęd sprężynowy wymaga każdorazowego napięcia sprężyny przed wystrzałem. W chwili ściągnięcia języka spustowego, sprężyna popycha tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Sprężone w ten sposób powietrze wydostaje się przez wąski otwór i napędza pocisk w postaci kulki.
- Napęd elektryczny działa na identycznej zasadzie, ale sprężyna nie jest napinana ręcznie. Służy do tego silnik elektryczny wraz z zespołem przekładni (tak zwany gearbox). Dzięki automatycznemu działaniu, pistolety tego typu często są wyposażone w przełącznik trybu ognia (z pojedynczego na ogień ciągły).
- Napęd CO2 wykorzystuje małą kapsułę wypełnioną sprężonym dwutlenkiem węgla (czyli gazem CO2). Po ściągnięciu języka spustowego mechanizm pistoletu dozuje wypływ gazu z kapsuły, napędzając pocisk. Standardową wielkością kapsuły jest 12 g. Pozwala to zwykle na wystrzelenie około 80 kulek.
- Napęd na green gas działa na takiej samej zasadzie, jak CO2. Podstawową różnicą jest skład gazu. Zwykle jest to propan z silikonem i gazami zapachowymi. Pojemników z tą mieszaniną gazów nie wymienia się, ale uzupełnia z większej butli. W efekcie, użytkowanie green gasu jest tańsze, ale osiągane są mniejsze ciśnienia, a ponadto stosowana mieszanina jest bardziej wrażliwa na temperaturę, co zmniejsza powtarzalność strzałów.
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Pistolet ASG z napędem CO2 wydaje się lepszy od green gasu, ale droższy w eksploatacji. Napęd sprężynowy pozwala na oddanie tylko jednego strzału po naciągnięciu sprężyny, co odbiera realizm strzelania. Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc napęd elektryczny, ale wymaga on ładowania baterii.
Ciekawym porównaniem wydaje się pistolet z napędem elektrycznym i na CO2. Ten pierwszy bywa prostszy w użytkowaniu, jest bardziej niezawodny i gwarantuje lepszą powtarzalność strzałów. Z kolei przy napędzie CO2 częściej można spotkać tak zwany blow-back, który poprawia realizm odczuć strzeleckich dzięki symulacji odrzutu broni.
Pistolet ASG z systemem blow-back
System blow-back wykorzystuje energię gazu do wprawienia zamka pistoletu w tył. Następnie, sprężyna powrotna popycha zamek z powrotem w przednie położenie. Powoduje to odczucie odrzutu i podrzutu broni. Co ważne, odczucie nie jest tak wyraźne, jak w przypadku prawdziwej broni palnej. Dlatego, często kwestionuje się sens tego systemu. Podrzut nie jest na tyle silny, żeby pozwolić na naukę kontroli podrzutu borni. Niewątpliwie jednak, pistolet ASG z systemem blow-back może dostarczyć więcej frajdy z treningu. Działanie tego systemu wymaga jednak większego zużycia sprężonego gazu.
Pistolet ASG z systemem hop-up
System hop-up wprawia kulkę w ruch obrotowy, który ma poprawić jej trajektorię lotu. Odbywa się to jednak na zupełnie innej zasadzie, niż w prawdziwej broni strzeleckiej. W broni palnej pocisk jest wprawiany w ruch obrotowy w osi zgodnej z kierunkiem lotu. Wywołuje to efekt żyroskopowy, który utrzymuje pocisk w niezmienionym położeniu.
Z kolei pistolet ASG z systemem hop-up wprawia kulkę w ruch obrotowy w osi prostopadłej do kierunku lotu. Wywołuje to inne opory powietrza w górnej i w dolnej części kulki. Dzięki temu, działa siła, która próbuje zakrzywić tor lotu do góry. Jednocześnie, siła grawitacji próbuje zakrzywić tor lotu do dołu. W efekcie, siła wynikająca z oporów powietrza opóźnia opadanie kulki.
Czy pistolet ASG można kupić bez pozwolenia?
Tak, zgodnie z Ustawą o broni i amunicji, broń o energii pocisku poniżej 17 J można w Polsce kupić bez pozwolenia i bez rejestracji. Większość konstrukcji ASG pozwala na uzyskanie przez pocisk energii od 1 do 2 J, rzadko około 5 J.
Pistolet ASG do samoobrony
Niestety, energia od 1 do 5 J jest dużo za mała, żeby wykorzystać pistolet ASG do obrony. Tego typu strzały są skutecznie zatrzymywane przez zwykłe ubranie. Jedyne niebezpieczeństwo występuje w przypadku trafienia w oko. Dlatego, podczas strzelania z broni ASG bezwzględnie konieczne jest stosowanie okularów ochronnych, mających odpowiednie atesty. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne mogą zostać rozbite przez pocisk i do oka przedostałyby się odłamki.
Do samoobrony zdecydowanie plesze będą inne rozwiązania, jak rewolwery czarnoprochowe, albo klasyczna broń palna. Co ważne, uzyskanie pozwolenia na broń jest łatwiejsze od uzyskania prawa jazdy.