Statystyki broni w Polsce
Ile broni jest obecnie w Polsce? Ile osób ma pozwolenie na broń? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania, śledząc statystyki broni w Polsce. Pochodzą one z danych udostępnianych przez Komendę Stołeczną Policji: tutaj.
Ile osób ma pozwolenie na broń?
Tak naprawdę, wiemy tylko, ile zostało wydanych pozwoleń, a nie ile osób ma broń… Na czym polega różnica? Niektórzy mogą mieć więcej niż jedno pozwolenie. Dość popularną praktyką jest na przykład łączenie pozwolenia sportowego i kolekcjonerskiego. Spośród 323 983 pozwoleń szacuje się, że osób z pozwoleniem jest obecnie około 250 000.
Na powyższym wykresie pokazałem, jak w kolejnych latach zmienia się liczba pozwoleń na broń. Uwzględniłem podział na różne rodzaje pozwoleń.
- Ogólna liczba pozwoleń rośnie z roku na rok i obecnie przekroczyła już 300 000. Na przestrzeni 10 lat nastąpił wzrost o ponad 100 000 pozwoleń.
- Liczba pozwoleń do ochrony osobistej spada (z wyjątkiem ostatniego roku). Przed 2014 rokiem całkiem sporo osób miało takie pozwolenie. Osoby te sukcesywnie tracą pozwolenie ze względów zdrowotnych, w wyniku postępującego wieku, albo umierają. W to miejsce nie wydaje się kolejnych pozwoleń tego typu, stąd spadek. Warto tutaj zerknąć do artykułu: Pozwolenie na broń do ochrony osobistej.
- Wyjątkiem jest ostatni rok, kiedy zmieniły się przepisy i osoby pracujące w służbach mundurowych mogą łatwo uzyskać takie pozwolenie. Opisałem to w artykule: Pozwolenie na broń dla żołnierzy.
- Liczba pozwoleń do celów łowieckich nieznacznie rośnie z roku na rok.
- Liczba pozwoleń do celów sportowych rośnie znacznie. Na przestrzeni 10 lat wzrosła niemal pięciokrotnie. Zachęcam do artykułu: Jak uzyskać pozwolenie na broń do celów sportowych?
- Jeszcze szybciej rośnie liczba pozwoleń kolekcjonerskich. Jeszcze 10 lat temu pozwolenie tego typu niemal nie występowało, a obecnie przewyższa pozwolenie sportowe. Zapraszam też do artykułu: Pozwolenie sportowe czy kolekcjonerskie?
- Niewielkie znaczenie statystyczne zaczyna też nabierać pozwolenie szkoleniowe.
Istnieją też inne rodzaje pozwoleń na broń, ale ich liczba w Polsce jest tak mała, że nie byłaby nawet widoczna na takich wykresach.
Ile pozwoleń przybywa każdego roku?
Jeśli porównamy sobie liczbę pozwoleń w kolejnych latach, nie otrzymamy liczby wydanych pozwoleń w danym roku. Dzieje się tak dlatego, że pozwolenia są również odbierane, a ponadto osoby z pozwoleniami umierają. Dlatego, poniżej przedstawiam kolejny wykres.
Na wykresie powyżej pokazałem, jak zmienia się w czasie liczba wydawanych pozwoleń. Jak widać, liczba ta zmieniała się w niewielkim zakresie, ale w dwóch ostatnich latach mamy olbrzymi wzrost. Obecnie, wydawanych jest około 40 000 pozwoleń rocznie. W 2023 roku zostało wydanych ponad dwukrotnie więcej pozwoleń, niż w roku 2021. Jest to efekt wojny w Ukrainie, po której wybuchu ludzie w Polsce zaczęli ubiegać się o pozwolenia na broń. Zachęcam do artykułu: Jak zdobyć pozwolenie na broń?
W 2023 roku widać również 6242 wydane pozwolenia do celów ochrony osobistej. Jak wspominałem, zostały one wydane głównie osobom pracującym w służbach mundurowych.
Statystyki broni w Polsce
Warto też zobaczyć, jak zmienia się procentowy udział poszczególnych rodzajów pozwoleń na broń.
- Statystyki broni w Polsce pokazują, że pozwolenia do ochrony osobistej stopniowo tracą na znaczeniu, o czym mówiłem wcześniej.
- Zmniejsza się też udział pozwoleń łowieckich. Co prawda, ich bezwzględna liczba nieznacznie rośnie, ale innych rodzajów pozwoleń przybywa znacznie szybciej. Obecnie, stanowią one już tylko 42% spośród wszystkich pozwoleń.
- Na znaczeniu zyskują natomiast pozwolenia sportowe i kolekcjonerskie. Łącznie obejmują one już niemal połowę wszystkich pozwoleń.
- Widoczne czarne paski na górze przedstawionych słupków odpowiadają pozwoleniom szkoleniowym. Zajmują one jednak poniżej 1% wszystkich pozwoleń.
Ile broni jest w Polsce?
Oczywiście, na większość pozwoleń można kupić więcej niż jedną sztukę broni. Dlatego, statystyki broni w Polsce pokazują, że broni jest więcej niż pozwoleń. Na wykresie powyżej pokazałem, jak rozdziela się to na poszczególne pozwolenia.
Całkowita liczba sztuk broni zarejestrowanej na koniec 2023 roku wynosi: 843 755.
Kto ma najwięcej broni?
Możemy jeszcze prześledzić, ile broni przypada średnio na poszczególne rodzaje pozwoleń.
- Wartość 1,1 dla pozwolenia do ochrony osobistej oznacza, że większość osób tutaj jedną sztukę, ale nieliczni mają dwie.
- Pozwolenia: łowieckie oraz sportowe nie zmieniają się pod tym względem znacząco na przestrzeni lat.
- Co ciekawe, z roku na rok zmniejsza się średnia liczba sztuk broni rejestrowanych na pozwolenie kolekcjonerskie. Inaczej mówiąc, kolekcje broni są coraz mniej liczne.
- Nie powinien natomiast dziwić fakt, że dominuje w tej kategorii pozwolenie szkoleniowe. Jeśli ktoś prowadzi szkolenia dla grupy uczestników, musi mieć tej broni odpowiednio więcej. Obecnie, jest to średnio 8 sztuk.
Statystyki broni w Polsce i w innych krajach
Często podawaną statystyką jest liczba sztuk broni cywilnej przypadająca na 100 obywateli danego kraju. W Polsce wynosi ona około 2,2. To niewiele, szczególnie na tle innych krajów.
Średnia wartość tej statystyki w krajach europejskich wynosi 7.
Kilka przykładów z innych krajów:
- Norwegia: 29 sztuk broni cywilnej na 100 mieszkańców,
- Niemcy: 19 sztuk,
- Austria: 30 sztuki,
- Finlandia: 32 sztuk,
- Serbia: 39 sztuk,
- USA: 120 sztuk (średnio, na jedną osobę przypada więcej niż 1 sztuka broni cywilnej).
W praktyce, nie jest to doskonała statystyka. W niektórych krajach wliczana jest do niej broń ASG, która u nas traktowana jest jako zabawka i nie wymaga pozwolenia.
Ponadto, w Polsce jest sporo broni czarnoptochowej, która również nie wymaga pozwolenia i nie podlega rejestracji. Szacuje się, że w naszym kraju jest około 300 000 sztuk takiej broni.
Moim zdaniem, ciekawszą statystyką jest odpowiedź na pytanie, co który obywatel ma broń. Szacujemy liczbę posiadaczy pozwoleń na 250 000 (pisałem o tym na początku artykułu). To oznacza, że około 6,6 promila naszego społeczeństwa ma pozwolenie na broń (czyli 0,6%).
Ile osób nosi broń? Upoważnieni są do tego posiadacze pozwolenia do ochrony osobistej i pozwolenia sportowego (innych pozwoleń nie liczę, bo albo nie zezwalają one na noszenie, albo ich występowanie jest nieistotne statystycznie). Mamy więc około 35 000 osób z pozwoleniem do ochrony osobistej i około 70 000 z pozwoleniem sportowym. Zakładając, że z pierwszym pozwoleniem każdy nosi broń (po to je ma), z drugim rodzajem tylko 30% osób. Otrzymujemy 56 000 osób w Polsce, co stanowi około 1,4 promila naszego społeczeństwa (czyli 0,14%).
Czy to dużo? Nie, zdecydowanie za mało.