Szafa S1

Szafa klasy co najmniej S1 jest nieodzownym elementem wystroju mieszkań strzelców. Jej obecność wynika z zapisów Rozporządzenia w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zobowiązuje ono strzelców do przechowywania broni w urządzeniach o określonej klasie bezpieczeństwa.

Klasa S1 o mówi o stopniu bezpieczeństwa, który gwarantuje konstrukcja szafy. Szczegóły znajdują się w normie PN-EN 14450, która określa takie parametry, jak grubość i materiał ścian, średnicę rygli, czy klasę, liczbę i rodzaj zamków. Do przechowywania broni jest wymagany certyfikat klasy S1, ale oczywiście można zastosować wyższą klasę.

Dosłownie, w Rozporządzeniu, wspomniana jest nie tyle szafa S1, co urządzenie S1. Może ono bowiem przybierać różne formy, na przykład:

  • sejf,
  • szafa,
  • kasetka,
  • szuflada.
Szafa S1 wielkości małego sejfu
Szafa S1 wielkości małego sejfu

Sejf klasy S1 jest zazwyczaj nieco mniejszy od szafy, choć granica między tymi urządzeniami jest raczej umowna. W sejfie często przechowuje się broń krótką i amunicję do niej. Ze względu na niewielkie wymiary pistoletów i rewolwerów, w praktyce, w sejfie może się zmieścić nawet kilkanaście sztuk broni i spory zapas amunicji. Można spotkać sejfy z jedną półką lub z większą ich liczbą, z dodatkowymi przegrodami, uchwytami na broń i innymi dodatkami.

Szafa S1 jest zwykle urządzeniem nieco większym, często przeznaczonym do broni długiej. Karabiny, strzelby i sztucery, ze względu na swoją wielkość, przechowuje się zwykle pionowo. Dlatego, szafa na broń klasy S1 ma zwykle dość dużą wysokość, powyżej jednego metra. Pozostałe wymiary mogą być niewielkie. Wówczas, mówi się o szafie w postaci słupka na broń, a w środku mieści się niewiele sztuk broni.

Istnieją też oczywiście wielkie szafy na broń, niekiedy z drzwiami dwuskrzydłowymi. W środku może znaleźć się miejsce na kilkanaście sztuk broni długiej, a do tego półki i uchwyty na broń krótką, na amunicję i akcesoria strzeleckie.

Czasami urządzenie klasy S1 może przybierać mniej typową formę. Jeśli ktoś trzyma tylko jeden pistolet i niewielką liczbę naboi, być może wystarczy mu kasetka S1. Spełnia ona te same rygorystyczne wymagania, co pełnowartościowa szafa S1, ale jest mniejsza. Jeśli ktoś obawia się, że kasetkę można ukraść w całości, wszystkie urządzenia do przechowywania broni mają przygotowane specjalne otwory pozwalające na kotwienie szafy S1. Poprawnie przymocowana kasetka do ściany lub podłogi budynku będzie więc niemal nie do ruszenia.

Jeśli ktoś ma problem z ulokowaniem szafy S1 w swoim domu, może skorzystać ze specjalnych rozwiązań, jak na przykład szuflady na broń. Jest to rodzaj specjalnych kasetek S1, większych, ale płaskich. Mogą być wyposażone w specjalne szyny, które pozwalają na łatwe wysuwanie spod łóżka. Ich wielkość często pozwala na przechowywania broni długiej, nawet kilku egzemplarzy.

Przy wyborze szafy S1 warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

  • wielkość i kształt – to logiczne parametry, opisane powyżej,
  • rodzaj zamka – można spotkać zamki na klucz, na szyfr mechaniczny lub na szyfr elektroniczny,
  • masa szafy na broń – ważna przy wnoszeniu urządzenia do domu,
  • organizacja przestrzeni wewnętrznej – tańsze rozwiązania mogą wymagać własnej aranżacji, a droższe mogą być wyposażone w wiele praktycznych półek i uchwytów,
  • wygląd i jakość wykończenia – tańsze rozwiązania są po prostu blaszaną szafą, a w droższych możemy znaleźć wykończenie drewnem, tapicerkę i oświetlenie wewnętrzne; niektóre szafy S1 mają nawet szybę antywłamaniową, przez którą można podziwiać naszą kolekcję.