Gdzie trzymać klucz do sejfu?

Gdzie trzymać klucz do sejfu? Skoro nikt nie może mieć dostępu do szafy z bronią, gdzie trzymać klucz? Najprościej: zawsze przy sobie. Wiadomo, że może z tym być problem, szczególnie w nocy.

Gdzie trzymać klucz do sejfu?
Gdzie trzymać klucz do sejfu?

Mikrosejf

Jeśli nie wiemy, gdzie trzymać klucz do sejfu S1, można wspomóc się mikro sejfem na klucz do szafy na broń. Taki mikro sejf jest wielkości dłoni i jest na stałe przymocowany do ściany za pomocą porządnych kotew. Sam zaś jest zamykany na szyfr (podobnie jak blokada w rowerze). Bez znajomości szyfru nikt nie zdobędzie klucza. Można oczywiście pójść na skróty i kupić od razu szafę S1 zamykaną na szyfr. W obydwu przypadkach ważne jest, żeby nikt poza nami nie znał kodu.

Udostępnianie klucza żonie lub mężowi

Czy żona, mąż, sąsiad lub teściowa mogą w zaufaniu poznać kod, jeśli obiecają, że nikomu nie powiedzą? Jednoznacznie: nie! Do broni ma dostęp tylko jej posiadacz lub posiadaczka. Nawet w przypadku, kiedy dwie osoby w małżeństwie mają pozwolenie na broń, w domu powinny być dwie szafy S1. Każda osoba powinna trzymać zarejestrowaną na siebie broń w oddzielnej szafie, bez dostępu dla drugiej osoby. Mogą użyczać sobie nawzajem broń, a użyczoną od drugiej osoby broń można schować do swojej szafy.

W szczególnym przypadku jedna osoba może użyczyć drugiej osobie całą swoją broń i w ten sposób cała domowa kolekcja trafi do jednej szafy. Umowę użyczenia można zawareć ustnie. Jednak wciąż każda osoba powinna mieć możliwość przechowywania własnej broni w sposób niedostępny dla innych, a sposób przechowywania może być kontrolowany przez dzielnicowego.

Tym bardziej w przypadku, kiedy jedna osoba w małżeństwie nie ma pozwolenia na broń, nie może znać kodu, ani mieć zapasowego klucza na wszelki wypadek… Nie zmienia tego nawet fakt, że szafa klasy S1 stoi we wspólnym domu, we wspólnej sypialni. Przepisy o przechowywaniu broni są pod tym względem jednoznaczne.

Gdzie trzymać klucz do sejfu – kontrola

Co w takim razie odpowiedzieć podczas kontroli dzielnicowego na pytanie, jak przechowujemy klucz do sejfu? Najlepsza odpowiedź to: przechowuję klucz w sposób niedostępny dla innych. W ten sposób zapewniamy, że znamy i przestrzegamy przepisów. Jednocześnie, nie mamy obowiązku wskazywania miejsca przechowywania klucza, ponieważ dzielnicowy jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli, a nie do tego, żeby uzyskać trwały dostęp do naszej broni. W przypadku sejfu na kod, nie podajemy dzielnicowemu kodu.

Więcej na temat kontroli przechowywania broni można przeczytać w artykule: Kontrola przechowywania broni.