Pas do kabury

Z pewnością pas do kabury będzie potrzebny, kiedy chcemy używać kabury przypinanej do pasa. Mniej oczywistym faktem jest ten, że jego najważniejsza cecha to sztywność. Dlaczego?

  • Po pierwsze, wiotki pasek spowoduje, że ciężar broni nie będzie rozłożony równomiernie, a więc pistolet będzie nas dużo bardziej uwierał. Przez pierwszych kilka minut możemy nie czuć różnicy, ale po całym dniu poczujemy, obiecuję… Noszenie nawet cięższej broni, ale w dobrze dobranej kaburze i na sztywnym pasie będzie wygodniejsze, niż noszenie najmniejszego subkompaktu zaczepionego na cienkim pasku.
  • Druga korzyść to wygoda dobywania. Pamiętamy, że broń jest zamocowana w kaburze na wcisk. Wyciągając ją do góry, ciągniemy za pasek i za spodnie. Można zminimalizować ten efekt, stosując dobry, sztywny pas, który nie będzie się tak łatwo unosił razem ze spodniami podczas wyciągania broni.
Pas do kabury nie musi rzucać się w oczy.
Pas do kabury nie musi rzucać się w oczy.

Pas do kabury do skrytego noszenia

W przypadku pasa, wygodę można stopniować. Zastosowanie najgrubszych skórzanych pasów będzie już samo w sobie dobrym rozwiązaniem. Co nie zmienia faktu, że można lepiej…

Pasy taktyczne mają wszyte specjalne usztywnienia. Niektóre z nich wyglądają całkiem bojowo, jakbyśmy właśnie wrócili z frontu, ale można znaleźć też pasy taktyczne wykończone delikatną skórą, mające normalną klamrę, która nie rzuca się w oczy.

Pas taktyczny

Pasy typowo taktyczne, stosowane w służbach mundurowych lub na niektórych zawodach strzeleckich, są jeszcze szersze od zwykłych i mają specjalne systemy do montażu najróżniejszych akcesoriów. Można samodzielnie konfigurować taki pas, przyczepiając do niego ładownice, apteczki, latarki, czy saszetki na mniejsze gadżety. Wybór jest bardzo duży, a popularnym systemem montażu akcesoriów jest Molle.

W sportach strzeleckich najczęściej korzysta się z pasów dwuczęściowych, choć równie często można je spotkać w służbach mundurowych.

  • Wewnętrzna część jest przeplatana przez szlufki spodni. Na jej powierzchni jest rzep.
  • Zewnętrzna część również ma rzep, za pomocą którego przypina się ją dookoła pasa wewnętrznego.

Po co takie rozwiązanie? Choćby po to, żeby dało się szybko zdjąć pas, na przykład podczas wizyty w toalecie. Nie musimy wówczas bawić się w żmudne przewlekanie go przez szlufki.