Klasy sprzętowe broni
Na początku wybieramy rodzaj strzelectwa, którym chcemy się zajmować (precyzyjne, dynamiczne, czarnoprochowe), potem zawężamy wybór, na przykład do strzelectwa dynamicznego, obronnego. Pozostaje wybór federacji sportowej (np. IDPA), czy organizatora zawodów, jeśli interesuje nas ujęcie sportowe. To jednak nie koniec! Ważne są także klasy sprzętowe broni. Inaczej strzela się bowiem z wielkiego rewolweru, a inaczej z małego pistoletu do skrytego noszenia. Inaczej operuje się pistoletem sportowym wyposażonym z optyczne przyrządy celownicze, a inaczej pistoletem bojowym, wyjętym prosto z pudełka. O tym mówią nam właśnie owe klasy.
Klasy sprzętowe broni a jej rozmiar
Podstawowym kryterium klasyfikacji jest rozmiar borni. Zwykle stosuje się w tym celu prostopadłościenne pudełka, do których musi zmieścić się broń, żeby zaklasyfikować ją do danej klasy sprzętowej. Pudełka różnią się wymiarami w zależności od klasy.
Klasy sprzętowe broni a jej wyposażenie
Niezależnie od wymiarów pistoletu, zwraca się uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. Przykładem niech będą: przyrządy optyczne, kompensatory odrzutu, modyfikacje manipulatorów, rękojeści lub zamka. Wyróżnia się na przykład klasę, w której nie występują żadne modyfikacje w stosunku do kompletacji zaproponowanej przez producenta broni. W niektórych klasach dopuszcza się drobne modyfikacje, jak na przykład zmiana powierzchni rękojeści, ale nie dopuszcza się optycznych przyrządów celowniczych, ani kompensatorów. Nie można oczywiście zapomnieć o klasach rewolwerowych. Są też klasy, w których nie ma ograniczeń i nasz pistolet może przypominać statek kosmiczny z anteną satelitarną i z płozami do lądowania na wodzie…
Powstaje oczywiście pytanie o praktyczny wymiar pewnych modyfikacji. Są one pewnym ułatwieniem w czasie rywalizacji na zawodach. Trzeba jednak pamiętać, że strzelectwo dynamiczne ma w swoim założeniu odwzorowywać realne sytuacje wykorzystania broni. Czy jest sens używać na zawodach takiej broni, której nikt nigdy nie użyłby w analogicznej sytuacji praktycznej? Pozostawiam to pytanie jako otwarte, bo po części rozumiem chęć rozwijania technicznego swojej broni.
Kabury
Klasy sprzętowe broni określają też sposób noszenia broni. W niektórych przypadkach dopuszczalne są kabury noszone na zewnątrz, nawet w pewnym oddaleniu od ubrania. Dzięki temu możliwe jest ich błyskawiczne dobycie. Najbardziej restrykcyjnym wymaganiem jest używanie kabur zakrytych przez ubranie, tak jak podczas skrytego noszenia broni. Podejść i wymagań może być wiele.
Amunicja
Techniczne wymagania dotyczą nie tylko broni i sposobu jej noszenia, ale też amunicji. Określa się dla niej tak zwany factor (współczynnik), czyli iloczyn masy pocisku i jego prędkości (zazwyczaj podzielony przez 1000). Zwykle wyraża się to w nieludzkich jednostkach: masa w grejnach (1 gram to 15,432 grejnów), a prędkość w stopach na sekundę (1 stopa na sekundę to 0,3048 metra na sekundę, albo 1,0973 kilometra na godzinę).
Poszczególne klasy sprzętowe broni mogą obejmować różne wymagania odnośnie do współczynnika amunicji. Naboje klasyfikuje się zwykle na dwie kategorie: major i minor (odpowiednio o większej i mniejszej wartości współczynnika). W zależności od rodzaju naboju można zdobywać więcej lub mniej punktów za trafienia.