Jaki kolimator wybrać?
Chcąc kupić celownik kolimatorowy, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jaki kolimator wybrać? Prześledźmy więc podstawowe cechy celowników tego typu, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.
Cechy dobrego kolimatora
- Wielkość okna kolimatora. Tu sprawa nie jest łatwa. Duże okno da lepszy komfort strzelania. Plamka szybciej znajdzie się w oknie i nie będzie trzeba jej szukać. Lepiej można obserwować cel. Jednak przy próbie skrytego noszenia broni liczy się jak najmniejszy rozmiar zewnętrzny.
- Wielkość plamki (mierzonej w MOA – minuta kątowa) zależy od sposobu strzelania. Mniejsza plamka pozwoli na bardziej precyzyjne celowanie, ale będzie mniej widoczna. Większa plamka przyspieszy strzelania dynamiczne, ale pogorszy celność. To, jaki kolimator wybrać, zależy więc od typu strzelań.
- Jasność plamki. Ciemna plamka nie będzie dobrze widoczna przy słonecznej pogodzie. Jasna z kolei może nas oślepiać po zmroku. Plamka powinna mieć regulowaną jasność. Ideałem byłby automatyczny dobór jasności.
- Bateria może być wymienna lub ładowana, przy czym obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Akumulator może być też doładowywany za pomocą światła, co ma jednak ograniczone zastosowanie, jeśli na co dzień nosimy pistolet pod ubraniem. Warto zwrócić też uwagę na ewentualny sposób wymiany baterii, czy nie wymaga demontażu kolimatora (a więc też ponownego jego ustawiania).
- Włączanie kolimatora może być automatyczne lub ręczne. Ręczne włączanie przed każdym strzelaniem ma sens tylko na zawodach i treningach. Mając broń do celów obronnych, przy ręcznym włączaniu kolimatora musimy trzymać go bez przerwy w pozycji włączonej, co szybko wyczerpie nam baterię. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj włączanie pod wpływem ruchu.
- Regulacja kolimatora może być różnie zorganizowana. Warto zobaczyć, czy jest dla nas wygodna.
- Masa kolimatora jest ważna z punktu widzenia obciążania zamka. Lepiej oczywiście, żeby ten element pozostał jak najlżejszy.
- Niezawodność jest szczególnie ważna w przypadku broni do celów obronnych. Nie możemy sobie wówczas pozwolić, że wyczerpie nam się bateria, albo coś nie zadziała.
Jaki kolimator wybrać?
Jak widać, większość cech kolimatora nie jest obiektywnie lepsza lub gorsza. To, jaki kolimator wybrać, zależy głównie od naszych celów strzeleckich i własnych upodobań. Warto więc zwyczajnie przymierzyć się do różnych konstrukcji i nie spieszyć się z wyborem. Może się też okazać, że w naszym przypadku lepszymi przyrządami celowniczymi będą przyrządy mechaniczne, niż optyczne.