Jak zostać instruktorem strzelectwa?

Niejeden strzelec, który rozwija swoją pasję z bronią, zastanawia się pewnie, jak zostać instruktorem strzelectwa? Ponieważ prawo w naszym kraju znów nas w tej kwestii zaskakuje, zacznę od tego, od czego powinno się zaczynać ważne sprawy. Od zdrowego rozsądku.

Jak zostać instruktorem strzelectwa?
Jak zostać instruktorem strzelectwa?
  • Po pierwsze, warto wybrać rodzaj strzelectwa, w którym chcemy się specjalizować. Oczywiście dobrze mieć pojęcie o wielu odmianach tego sportu lub hobby, ale w czymś trzeba się specjalizować. Specjalista od wszystkiego nie jest specjalistą. Inaczej będziemy przygotowywać młodzież do startu na olimpiadzie w strzelectwie precyzyjnym, a inaczej będziemy uczyć strzelectwa bojowego, sprawdzania pomieszczeń, strzelania zza samochodu i walki w krótkim dystansie.
  • Po drugie, trzeba samemu dobrze radzić sobie w danej specjalności. Nie musimy mieć na koncie mistrzostwa Polski, ani nawet mistrzostwa osiedlowego kółka miłośników kapiszonów… Jednak instruktor strzelectwa, to przede wszystkim praktyk, który potrafi zaprezentować, jak wyglądają wszystkie techniki wykonane bezbłędnie i w dobrym tempie.
  • Po trzecie, trzeba umieć prowadzić podopiecznych. Przyda się umiejętność opowiadania w ciekawy sposób, znajomość typowych błędów i sposobów radzenia sobie z nimi. Niezbędne będą też duże pokłady cierpliwości, a przy tym stanowczość.
  • Po czwarte, przyda się pomysł, skąd wziąć klientów, ale to akurat temat na inne rozważania.

Po tym wstępie możemy wyłączyć rozsądek, bo przejdziemy do wymagań prawnych…

Zawód instruktora został parę lat temu zderegulowany przez Ustawę o sporcie. To oznacza, że każdy może nim być, jeśli tylko poczuje, że naprawdę tego chce. Na przykład księgowy, który nigdy w życiu nie trzymał w rękach broni, obudzi się rano i pomyśli: czuję wewnętrznie, że jestem instruktorem strzelectwa. I od tego momentu jest nim.

Problem w tym, że bez pozwolenia na broń nie będzie miał własnej broni, żeby prowadzić szkolenia. Raczej żadna strzelnica nie wypożyczy mu broni, więc temat trochę upadnie.

Gdybyśmy jednak mieli choćby pozwolenie na broń do celów sportowych, mamy czym dysponować. Przydadzą się też uprawnienia prowadzącego strzelanie. Możemy wtedy znaleźć strzelnicę, na której można wynająć oś i wziąć ze sobą kilkoro podopiecznych. W Polsce są strzelnice, które udostępniają taką usługę, jeśli mamy własną broń i uprawnienia prowadzącego strzelanie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zostać instruktorem strzelectwa, to jest najprostsze rozwiązanie.

Ustawa o broni i amunicji podaje coś takiego, jak pozwolenie na broń do celów szkoleniowych? Czy jest ono konieczne? Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Szkoląc z broni zarejestrowanej do celów sportowych lub kolekcjonerskich, możemy mieć problemy w Urzędzie Skarbowym. Mówiąc dokładniej, możemy mieć problem z rozliczaniem kosztów broni i amunicji jako kosztów działalności. Dużo tutaj zależy od interpretacji właściwego urzędu.

Ponadto, w razie jakiegoś wypadku na strzelnicy, sąd bardzo dokładnie przyjrzy się temu, czy nasze działanie nie było przypadkiem narażeniem drugiej osoby na niebezpieczeństwo. Trudno powiedzieć, czy nie podważy naszych kompetencji i nie uzna tego jako narażenia życia… Kiedy mamy pozwolenie szkoleniowe, sprawa jest czysta.

Gdybym miał odpowiedzieć zgodnie z rozsądkiem, powiedziałbym: wiedzę i umiejętności praktyczne. Gdybym jednak miał mówić zgodnie z prawem, musiałbym powiedzieć: nic, ale urzędy i tak wymagają ukończenia szkolenia, chociaż nie mają do tego podstaw prawnych. Uprzedzałem, że zdrowy rozsądek nie ma tu nic do rzeczy.

Otóż Ustawa o broni i amunicji wymienia uprawnienia instruktora strzelectwa jako jeden z warunków do otrzymania pozwolenia do celów szkoleniowych. Tyle, że po deregulacji zawodu instruktora każdy ma takie uprawnienia. Wystarczy się urodzić i już je mamy.

Tymczasem, Wydziały Postępowań Administracyjnych wymagają i to nie byle jakiego szkolenia. Żądają legitymacji instruktora sportu strzeleckiego wydanej przez PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego) lub przez AWF (Akademię Wychowania Fizycznego).

W praktyce, szkolenia te kosztują kilka tysięcy złotych, trwają kilkaset godzin i koncentrują się na możliwie najbardziej teoretycznych aspektach, dużo mniej czasu poświęcając umiejętnościom praktycznym.

Teraz mogę precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, co daje kurs instruktora strzelectwa. Jeśli wybierzemy kurs PZSS lub AWF, możemy uzyskać pozwolenie na broń do celów szkoleniowych. Jeżeli natomiast wybierzemy inne szkolenie, to jego wartość zależy od jakości tego szkolenia. Jeśli będzie naprawdę dobre, zyskamy wartościową wiedzę, żeby dobrze uczyć innych ludzi.