Flaga bezpieczeństwa

Flaga bezpieczeństwa służy do oznaczania broni, która została rozładowana i jest bezpieczna. W najprostszym przypadku może mieć postać grubej żyłki, którą wkłada się przez okno wyrzutowe do lufy (przy otwartym zamku). Ponieważ flaga przechodzi przez komorę nabojową, nie zmieści się tam już żaden nabój. Jednocześnie, zamek nie domknie się przez wystający z okna wyrzutowego kawałek flagi.

W innych przypadkach flaga ma kształt zbijaka z plastikową końcówką wystającą z jego denka. Część podobną do zbijaka umieszcza się w komorze nabojowej przez otwarte okno wyrzutowe, a plastikowa końcówka wystaje z okna, informując o zabezpieczeniu broni.

Co ważne, jeśli flaga ma kształt zbijaka, służy do oznaczania broni zasilanej określonym nabojem. Trzeba więc dobrać flagę do danej konstrukcji broni. Jeśli jest to żyłka lub taki element, jak na zdjęciu poniżej, nie ma konieczności dobierania flagi do broni. Jest to kształt uniwersalny.

Przykładowa flaga bezpieczeństwa
Przykładowa flaga bezpieczeństwa ze sklepu: Bulletmag

Zastosowanie flagi

Wykorzystanie flagi jest pomocne na strzelnicach, gdzie do kilku stanowisk strzeleckich pracuje jeden prowadzący strzelanie (osoba kierująca ruchem na strzelnicy). Dzięki fladze w broni umieszczonej na stanowisku strzeleckim prowadzący strzelanie z daleka widzi, że broń jest bezpieczna.

Ma to swoje zastosowanie w przypadku osób początkujących, które trzeba szczególnie pilnować. Flaga bezpieczeństwa pokazuje z daleka, że tutaj sytuacja jest opanowana, że nikt nie odłożył na stolik załadowanej broni. To bardzo pomaga w organizacji strzelania.

Niekiedy broń również przechowuje się oznakowaną flagami, co może pomagać w logistyce na strzelnicy. Broń pobierana z magazynu ma już włożoną flagę. Tak się ją umieszcza na stoliku, podając osobie strzelającej do użytku na strzelnicy.

Czy flaga bezpieczeństwa jest obowiązkowa?

Wymaga tego PZSS (Polski Związek Strzelectwa Sportowego). W konsekwencji, stosowania flag wymaga się w klubach sportowych podlegających pod ten związek. Jeśli taki klub prowadzi strzelnicę, również na jej terenie będą obowiązywały flagi. W szczególności dotyczy to zawodów podlegających pod PZSS. Brak zastosowania flagi może tam skutkować dyskwalifikacją.