Colt Army

Colt Army powstał w 1860 roku. Był modyfikacją Colta Navy z 1851 roku. Modyfikacja była odpowiedzią na rosnącą popularność wcześniejszego modelu, w mniejszym kalibrze .36. Osoby, które potrzebowały większej siły obalającej, miały do dyspozycji tylko Colta Dragoona z 1848 roku w kalibrze .44. Był on jednak bardzo ciężki (ważył 1,8 kg) i używali go zwykle jeźdźcy, montując kaburę przy siodle na koniu. Konstrukcja z 1851 roku była znacznie nowsza i lżejsza, nadawała się do noszenia w kaburze montowanej do pasa. Istniała więc potrzeba powiększenia jej kalibru. Tak powstał Colt Army.

Colt Army - replika dostępna w sklepie: Kaliber
Colt Army – replika dostępna w sklepie: Kaliber

Dane techniczne

Colt Army z 1860 roku wykorzystywał szkielet swojego poprzednika z 1851 roku, ale był zasilany nabojem w kalibrze .44. W bębnie mieściło się 6 komór (choć przy codziennym noszeniu, ze względów bezpieczeństwa jedna z nich pozostawała zwykle pusta). Wcześniejsze wersje rewolweru miały bęben z wykonanym kanelowaniem (czyli z nacięciami po zewnętrznej stronie bębna). Późniejsze wersje miały gładki bęben.

Co najważniejsze, masa broni prawie nie zmieniła się względem Colta Navy i wynosiła 1,2 kg. Dzięki temu, pomimo dużego kalibru broń była dość wygodna do noszenia w kaburze mocowanej do pasa. Lufa miała długość 8 cali, czyli około 20 cm.

Pozostałe cechy konstrukcyjne również nie uległy znaczącym zmianom. Szkielet był otwarty. Mechanizm spustowy był pojedynczego działania, a więc trzeba było każdorazowo przed strzałem odciągać kurek kciukiem.

Wariant z 1861 roku

W 1861 roku wprowadzono modyfikację polegającą na:

  • zamontowano bardziej opływową lufę, żeby ułatwić chowanie broni do kabury,
  • wykorzystano tak zwany pobojczyk pływający (wyposażony w prosty mechanizm zębaty, który ułatwiał dociskanie kul podczas ładowania broni).

Colt Army – współczesne repliki

Zgodnie z Ustawą o broni i amunicji broń czarnoprochową (w tym rewolwery czarnoprochowe) rozdzielnego ładowania sprzed 1885 roku lub jej repliki można kupować, nie mając wydanego pozwolenia na broń. Wystarczy dowód osobisty potwierdzający pełnoletność. Omawiana konstrukcja (zarówno z 1860, jak i z 1861 roku) jak najbardziej spełnia te warunki. Warto też przeczytać artykuł: Historia rewolwerów czarnoprochowych, gdzie znajduje się przegląd modeli najpopularniejszych rewolwerów.