Warunki przechowywania broni

Warunki przechowywania broni są kluczowe dla jej trwałości. W najgorszym przypadku na broni będzie skraplała się często woda, co doprowadzi do korozji. Warto zwrócić uwagę na temperaturę i wilgotność.

Temperatura w zakresie od 5°C do 25°C stanowi optymalne warunki przechowywania broni. Nie oznacza to, że broń nigdy nie może osiągać innych temperatur. Na większe zmiany temperatury jest narażona, kiedy nosimy ją ze sobą, a pogoda nie jest łaskawa. Ważne jest, żeby nie następowały zbyt gwałtowne skoki temperatury.

Zimą często zdarza się, że wnosimy zimną broń do ciepłego domu. W ciepłym powietrzu rozpuszcza się więcej pary wodnej. W dodatku w domu nieraz gotujemy posiłki, oddychamy (wydychając wilgotne powietrze), a więc wilgoć jest tutaj obecna w większej ilości. Ciepłe, wilgotne powietrze schładza się w kontakcie z bronią. Im niższa temperatura, tym mniej pary wodnej może pozostać rozpuszczone w powietrzu. Dlatego w okolicy broni ze schłodzonego powietrza wykropli się woda, która osiądzie na powierzchni w zakamarkach pistoletu oraz kabury. Jeśli mokrą broń zamkniemy w szafie, spowolnimy proces wysychania. Długo utrzymująca się wilgoć natomiast będzie przyczyną korozji.

Wilgoć skraplająca się na zimnej powierzchni stanowi złe warunki przechowywania broni.
Wilgoć skraplająca się na zimnej powierzchni

W upalne dni to my jesteśmy źródłem wilgoci, ponieważ człowiek naturalnie poci się. Broń noszona skrycie w kaburze umieszczonej pod ubraniem będzie narażona kontakt ze słoną wodą. Warto więc, żeby chociaż w domu warunki przechowywania broni sprzyjały jej osuszaniu.

Z pewnością nie należy kłaść jej na kaloryferze. Tam panuje zbyt wysoka temperatura. Jeśli wilgoć jest widoczna, można użyć zwykłej szmatki lub ręcznika papierowego. Ideałem byłoby, gdybyśmy mogli położyć ją na chwilę w przewiewnym miejscu i pozwolić spokojnie wyschnąć. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe ze względu na innych domowników (szczególnie dzieci) którzy nie powinni mieć dostępu do broni. Jednocześnie, pilnowanie broni, siedząc i patrząc, jak wysycha, jest bardzo mało produktywnym sposobem na spędzenie popołudnia… Względy bezpieczeństwa osób są ważniejsze niż sucha broń, dlatego czasami będziemy musieli schować ją od razu do szafy S1.

Warto w takim przypadku zadbać o odpowiednio suche powietrze w szafie. W ten sposób warunki przechowywania broni będą korzystne. Możemy zaopatrzyć się w mały pochłaniacz wilgoci. Rzecz jasna, nie tak mały, jak w opakowaniu z butami. Im większy będzie nasz pochłaniacz, tym na dłużej wystarczy. Dobrą wiadomością jest to, że po jego zużyciu możemy go samodzielnie osuszyć, na przykład w piekarniku. To jest niedrogi i łatwy w użyciu sposób, dzięki któremu nasza broń będzie przechowywana we względnie suchym otoczeniu.

Jaki osuszacz wybrać? Podpowiem, że istnieją takie, które zmieniają kolor pod wpływem nagromadzonej wilgoci. Są one nieco droższe od tych w wersji podstawowej, ale nie cały materiał osuszający musi zmieniać kolor. Możemy mieć „próbnik” w postaci osuszacza o zmiennym kolorze, a resztę materiału zakupić w tańszej wersji. Alternatywnie, możemy mieć najtańszy materiał, a dodatkowo wewnątrz szafy zamontować higrometr. Jeśli jego wskazania będą niepokojące, będziemy wiedzieli, że trzeba zregenerować wkład osuszający.

W kontekście warunków przechowywania broni warto wspomnieć również o amunicji. Większość producentów naboi deklaruje, że mogą one być magazynowane co najmniej 10 lat, zanim pogorszą się ich właściwości. To długi okres. Jeśli bywamy co jakiś czas na strzelnicy, prawdopodobnie szybciej zużyjemy amunicję, zanim nastąpi jej zniszczenie w wyniku przechowywania. Nie mniej jednak, jeśli będzie przechowywana w szafie razem z bronią, gdzie zadbamy o odpowiedni przedział temperatur i ograniczoną wilgotność, nasza amunicja będzie nam z pewnością wdzięczna…

Warunki przechowywania amunicji są podobne do przechowywania broni.
Warunki przechowywania amunicji są podobne do przechowywania broni

Podsumowując, jeśli przechowujemy broń w warunkach domowych, gdzie dbamy o temperaturę odpowiednią dla mieszkańców i staramy się ograniczać wilgoć, nie będziemy mieli dużego problemu z bronią. Jeśli dodatkowo zadbamy o osuszanie powietrza wewnątrz sejfu, problem mamy praktycznie rozwiązany.

W niniejszym artykule omawiałem warunki przechowywania broni w kontekście temperatury i wilgotności. Jeśli interesuje Cię wybór odpowiedniej szafy, zapraszam do artykułu: Przechowywanie broni.