Materiały na kabury

Wśród wielu rodzajów kabur istnieje konieczność stosowania różnych technologii i materiałów. Ogólnie, podzielmy je na materiały na kabury: kydeksowe, skórzane oraz inne.

Materiały na kabury to głównie kydex i skóra.
Materiały na kabury to głównie kydex i skóra.

Kydex

Podstawowym materiałem (w przypadku kabur na pas) jest kydex, czyli twarde, bardzo wytrzymałe tworzywo sztuczne, w skład którego wchodzi m.in. akryl i polichlorek winylu. Jest termoplastyczny, dlatego bardzo łatwo nadać mu kształt idealnie dopasowany do kształtu broni. W tym celu podgrzewa się go, a następnie formuje na prasie podciśnieniowej. Kabura składa się zwykle z dwóch połówek tak ukształtowanego materiału. Kydex nadaje się na kabury zewnętrzne i wewnętrzne, choć w tych drugich jego twardość może skutecznie uprzykrzyć życie strzelcowi.

Materiały na kabury hybrydowe

Dlatego w przypadku kabur wewnętrznych stosuje się często połączenie kydexu i skóry. Zewnętrzna połówka jest kydexowa, a wewnętrzna skórzana. Mówimy wtedy o kaburze hybrydowej. W tym rozwiązaniu często stosuje się dwa klipsy, co poszerza kaburę i sprawia, że przylega ona dużą płaszczyzną do ciała. Jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie w przypadku kabur wewnętrznych.

Skóra

Istnieją również kabury całkowicie skórzane. Są popularne w przypadku noszenia broni pod pachą, ale można je spotkać również na pasie. Lepiej dopasowują się do ciała i uchodzą za wygodniejsze. Niestety, trudniej za pomocą skóry uzyskać odpowiedni ścisk, który utrzyma broń. W tym przypadku częściej stosuje się paski zabezpieczające zapinane na zatrzask. W przypadku zastosowania zbyt miękkiej skóry (lub zużycia materiału, które postępuje wraz z czasem) istnieje niebezpieczeństwo zawijania się krawędzi kabury do środka. Może to skutkować naciśnięciem na spust podczas wkładania broni do kabury.

W lepszych kaburach stosuje się dodatkowe usztywnienia jej krawędzi. W najlepszych gatunkowo kaburach skórzanych stosuje się podwójną warstwę skóry. Takie rozwiązanie można śmiało nazwać ekskluzywnym. W czasie użytkowania skóra powinna być co jakiś czas konserwowana.

Materiały na kabury gorszej jakości

Dla porządku wymienię też kabury ze zwykłego plastiku. Są zdecydowanie mniej trwałe i stosunkowo miękkie (w porównaniu z kydexem), przez co trudniej uzyskać odpowiednią retencję. Nie poleca się ich do codziennego noszenia broni.

Ostatnim rozwiązaniem jest tkanina. Zastosowanie miękkiego materiału może budzić kontrowersje odnośnie do należytego zabezpieczenia spustu. Można spotkać kabury tego typu przystosowane do noszenia broni w przedniej kieszeni spodni. Dotyczy to oczywiście najmniejszych modeli broni, które zmieszczą się w kieszeni. Zadaniem kabury jest unieruchomienie jej w środku i zmniejszenie prawdopodobieństwa przypadkowego wypadnięcia. Osobiście, miałbym obawy przed takim sposobem noszenia broni, szczególnie z nabojem w komorze nabojowej.