Magazynek
Magazynek służy do przechowywania naboi w obrębie broni oraz do ich podawania w pobliże komory nabojowej w celu ich załadowania przez zamek do komory nabojowej.
Każdy magazynek jest przeznaczony do jednego rodzaju amunicji, na przykład do 9 mm x 19 Parabellum, albo do .45 ACP. Wyróżnia się kilka charakterystycznych cech magazynków.
Pojemność magazynka
Pojemność określa, ile naboi może zmieścić się w magazynku. Pistolety pełnowymiarowe mają ich około 18, kompaktowe około 15, subkompaktowe 10, a powiększone magazynki nawet po 20 i więcej.
Teoretycznie, magazynek powinien zmieścić się w rękojeści pistoletu, stąd powiązanie pojemności z wielkością broni. W praktyce, magazynki mogą wystawać. Na przykład do broni subkompaktowej często kupuje się magazynki w różnych rozmiarach i dobiera je w zależności od ubioru i możliwości ich ukrycia pod odzieżą danego dnia. W przypadku dłuższych wersji, wystająca część może służyć jako przedłużenie rękojeści i podparcie pod najmniejszy palec dłoni strzelca (jeśli pierwotna długość rękojeści jest dość krótka i może utrudniać wygodne chwycenie pistoletu).
Duże znaczenie w kontekście pojemności ma wielkość naboju. Dobrze to widać na konstrukcjach broni, które występują w różnych kalibrach. Jeśli wymiary pistoletu i magazynka pozostają niezmienne, dużych nabojów .45 ACP zmieści się o 2-3 mniej, niż nieco mniejszych 9 mm Parabellum.
Liczba rzędów
W większości współczesnej broni bojowej królują magazynki dwurzędowe. Oznacza to, że w środku znajdują się dwa rzędy nabojów. Rzędy te zaczynają się zazębiać w górnej części magazynka, żeby na samej górze wystawał już tylko jeden nabój. Taki układ pozwala na zwiększenie ilości amunicji w obrębie broni. Jest jednak możliwy w przypadku mniejszych i średnich naboi, w tym najpopularniejszego 9 mm Parabellum. Jednak duże naboje, jak na przykład .45 ACP, umieszcza się zwykle w magazynkach jednorzędowych.
W pistoletach obronnych, o mniejszych wymiarach, przeznaczonych do skrytego noszenia, często stosuje się magazynki jednorzędowe nawet w przypadku standardowej amunicji 9 mm Parabellum. Dzięki temu rękojeść (jak i cała broń) jest węższa. Od kilku lat pojawiają się jednak konstrukcje, w których udaje się zastosować wariant dwurzędowy, przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej szerokości. Naboje na całej długości magazynka mogą być wówczas ułożone w dwóch rzędach, ale lekko zazębiających się.
Magazynek i jego stopka
Stopka magazynka to jego spodnia część, która wystaje z rękojeści. Zwykle jest demontowalna i stanowi jednocześnie otwór technologiczny do umieszczenia w środku sprężyny i podajnika. Oprócz zasklepiania otworu od dołu może pełnić jeszcze kilka innych funkcji.
- W broni subkompaktowej, w której rękojeść bywa bardzo krótka i zwykle nie mieści całej dłoni strzelca, stopka magazynka często zawiera przedłużenie przedniej części rękojeści. Jest to rodzaj podparcia pod mały palec dłoni strzelca.
- Może stanowić również przedłużenie całego magazynka, co zwiększa jego pojemność.
- Często stopka pełni też funkcję ozdobną i bywa dobierana indywidualnie w zależności od upodobań estetycznych posiadacza broni.
- Stopka może również dociążać całą broń, co poprawia jej bezwładność i ogranicza podrzut pistoletu.
Donośnik magazynka
Zadaniem donośnika jest przesuwanie naboi w górę. Magazynek podaje naboje w pobliże komory nabojowej i dlatego przez cały czas jeden nabój musi wystawać w górnej części. Jego działanie jest podobne do tłoka przesuwającego się w górę w czasie wykorzystywania kolejnych naboi oraz w dół w czasie ładowania magazynka.
Zazwyczaj, pistolety wyposaża się w mechanizm blokujący zamek w tylnym położeniu, jeśli magazynek jest pusty. Mechanizm ten jest aktywowany przez specjalną wypustkę w popychaczu, która unosi blokadę.
Sprężyna
Sprężyna znajduje się pomiędzy donośnikiem a stopką. Dzięki temu, wywiera stały nacisk na donośnik, kierując go do góry. Nawet, kiedy magazynek jest pusty, występuje wstępne napięcie sprężyny, żeby jej siła nigdy nie była zbyt mała.
Dużo pytań i wątpliwości dotyczy zwykle żywotności tej sprężyny. Na przykład, czy traci ona swoje właściwości, jeśli przechowujemy amunicję na stałe w magazynku (wówczas sprężyna jest na stałe ściśnięta). Otóż nie jest to największy problem ograniczający jej żywotność. Większy wpływ na zużycie ma częsta praca sprężyny, a więc sytuacja, w której ładujemy i opróżniamy magazynek. Samo przechowywanie naboi w magazynku powoduje bardzo powolne zużycie sprężyny. Nie traci ona swojej przydatności nawet przez kilka lat.
Szczęki magazynka
W górnej części magazynek ma otwór. Jest on częściowo zasklepiony w taki sposób, żeby naboje nie mogły zostać wypchnięte w górę. Ich jedyna droga wyjścia jest skierowana w przód. Dzięki temu element zamka, zahaczając o nabój w czasie ruchu w przednie położenie, może wysunąć go z magazynka i wsunąć do komory nabojowej. Takie usytuowanie naboi gwarantują dwie blaszki po bokach otworu, nazywane szczękami.
Magazynek ze wskaźnikiem naboi
Magazynek ma często otwory tylnej ściance. Jest to rodzaj wizjerów, przez które widać, w których miejscach znajdują się naboje. Obok otworów umieszcza się nieraz numery, które wskazują dokładną liczbę naboi w środku.
Materiały na magazynek
W większości przypadków magazynki wykonuje się ze stali. Stopki są natomiast z tworzywa sztucznego, albo metalowe. Czasami stalowy korpus umieszcza się dodatkowo w plastikowej osłonie.
Przy doborze materiałów ważna jest wytrzymałość na uderzenia. Magazynek bardzo często upada na ziemię w czasie jego szybkiej wymiany. Niejednokrotnie upada wówczas na twarde, skaliste podłoże. Nie może być podatny na zniszczenia w takich warunkach.