Okulary na strzelnicę

Okulary ochronne na strzelnicę mają za zadanie zabezpieczyć oczy strzelca przed trzema rodzajami zagrożeń.

  • Część gazów prochowych podczas strzału może zostać skierowane do tyłu, w okolice oczu strzelca. Mogą wówczas powodować podrażnienie oczu i śluzówek.
  • Łuski z naboi, które są wyrzucane przez okno wyrzutowe, mogą polecieć w stronę głowy strzelca.
  • Pocisk po uderzeniu w twardy przedmiot może rykoszetować (odbić się w przeciwnym kierunku). Takie samo zjawisko dotyczy odłamków z pocisku w przypadku jego rozbicia na mniejsze kawałki.

Najpoważniejszym zagrożeniem jest trzecie z wymienionych. Zjawisko rozbicia pocisku na drobne elementy i ich odbicia w kierunku strzelca występuje bardzo często, a w przypadku stosowania tarcz stalowych – zawsze. Na szczęście, po rozbiciu odłamki mają mniejszą energię oraz prędkość. Dzięki temu, zwykle nie dolatują z powrotem do strzelca. Gdyby jednak rozbicie pocisku z jakiegoś powodu nie nastąpiło, mógłby on stanowić realne zagrożenie. Nawet jeśli nie będzie w stanie dotkliwie ranić samego strzelca, jego oczy są szczególnie narażone. Dlatego, okulary ochronne są nieodzownym elementem stroju na strzelnicę.

Okulary na strzelnicę
Okulary na strzelnicę

W strzelectwie dynamicznym często strzela się do celów ustawionych w mniejszej odległości. To zwiększa prawdopodobieństwo wyżej opisanych zjawisk. W przypadku korzystania z tarcz stalowych, za względnie bezpieczną odległość uznaje się 10 metrów. Ponadto, tarcze wykonuje się ze specjalnej stali o bardzo dużej twardości, co zwiększa rozbicie pocisku na mniejsze kawałki. Okulary na strzelnicę są jednak niezbędne.

Również w strzelectwie precyzyjnym, gdzie odległości są zwykle większe (często 25 metrów), może dojść do sytuacji odbicia pocisku z małej odległości. Wystarczy, że strzelec trafi niechcący w dowolny twardy przedmiot znajdujący się na polu pomiędzy nim a kulochwytem. Może to być słup konstrukcyjny, tarczociąg, albo nawet kamień na przedpolu. Strzelnica powinna mieć zabezpieczone takie elementy, ale w przypadku niedopatrzeń szkoda, żeby konsekwencje były tragiczne dla strzelców. Dlatego stosuje się okulary ochronne na strzelnicę.

Warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech.

  • Muszą zapewniać ochronę przed oddziaływaniem mechanicznym. Nie wystarczą więc zwykłe okulary przeciwsłoneczne! Okulary na strzelnicę wykonuje się zwykle z poliwęglanu o odpowiedniej grubości. Spełniają przy tym szereg norm, które podaje producent.
  • Muszą być wygodne, czyli dopasowane do naszej głowy. Warto je przymierzyć przed zakupem.
  • Muszą dobrze pasować do wybranego modelu słuchawek na strzelnicę, których będziemy używać razem z okularami. Warto więc przymierzać je jednocześnie przed zakupem.
  • Okulary na strzelnicę mogą mieć też dodatkowe funkcje, jak na przykład: powłoka przeciw parowaniu, przyciemnienie, filtry poprawiające widoczność przy słabym oświetleniu, albo polaryzację światła.
  • Wiele okularów ma też wymienne wizjery (tak zwane szkła, ale zwykle nie są one wykonane ze szkła, tylko z poliwęglanu). Można zakładać wizjery przyciemniane do strzelania w słońcu, a inne wizjery do strzelania w pomieszczeniach. Tego typu okulary z odpowiednim wymiennym wizjerem można wykorzystywać na co dzień jako okulary przeciwsłoneczne. Będą one lepiej osłaniały oczy po bokach, niż zwykłe okulary.

Osoby z wadami wzroku często noszą okulary korekcyjne. Powstaje wówczas problem, co zrobić z dodatkową parą okularów ochronnych. Istnieje kilka rozwiązań do wyboru.

  • Ideałem byłoby przerzucenie się na szkła kontaktowe, choćby na czas treningu na strzelnicy. W takiej sytuacji konflikt nie istnieje. Nie wszyscy jednak chcą używać takiej korekcji wzroku.
  • Istnieją okulary na strzelnicę z wymiennym oparciem na nos, do których można zamontować wariant uwzględniający korekcję wzroku. Wówczas, wewnątrz okularów ochronnych, pomiędzy wizjerem a oczami strzelca znajdują się dodatkowe oprawki na montaż szkieł korygujących widzenie.
  • Niektórzy producenci okularów korekcyjnych wykonują je w technologii poliwęglanowej. Dzięki temu mają one wytrzymałość, która pozwala na zapewnienie pewnego poziomu bezpieczeństwa.
  • Zdarza się, że strzelcy próbują zakładać jedne okulary ochronne na okulary korekcyjne. Zwykle nie jest to wygodne, ale można oczywiście eksperymentować.
  • Zdecydowanie nie zaleca się rezygnacji z okularów ochronnych. Zwykłe okulary korekcyjne nie zapewniają odpowiedniej ochrony mechanicznej. Przy uderzeniu przez odłamek pocisku szklany materiał może rozkruszyć się i ranić oko w niebezpieczny sposób.

Ogólnie, w kontekście okularów na strzelnicę, warto dodać, że na wielu strzelnicach okulary ochronne można wypożyczyć. Nie trzeba więc kupować własnych okularów już przed pierwszą wizytą na strzelnicy.